Λε Μαν - Περιστέρι 96-68: «Παραδόθηκε» από νωρίς στην πρεμιέρα

Νίκος Καρφής

Το Περιστέρι Bwin απογοήτευσε με την απόδοση του και ξεκίνησε με βαριά ήττα (96-68) από τη Λε Μαν στην πρεμιέρα του στο ΒCL.

Δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη στην πρεμιέρα του BCL το Περιστέρι Bwin. Η ομάδα του Σπανούλη ηττήθηκε με 96-68 στην έδρα της Λε Μαν, πραγματοποιώντας πολύ κακή εμφάνιση ειδικά στο πρώτο ημίχρονο (βρέθηκε πίσω με 57-39). Μάλιστα κατά τη διάρκεια ενός timeout ο V-Span ήταν έξαλλος και το έδειξε στους παίκτες του.

Για τους νικητές ο Τζόουνς πλήγωσε την ελληνική ομάδα με 18 πόντους και 10/10 βολές, ενώ στον αντίποδα ο Χαντς σταμάτησε στους 18 πόντους με 4/6 τρίποντα. Οι Γάλλοι τελείωσαν το ματς με 23/24 βολές.

Το ματς

Το Περιστέρι Bwin βρήκε λύσεις στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 11-12 χάρη στο καλάθι του Ντάνγκουμπιτς. Όμως η Λε Μαν ανέβασε την απόδοση της στο τέλος του δεκαλέπτου, δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα της ομάδας του Σπανούλη και με το τρίποντο του Σβαρτζ έκανε το 28-16 στο 9'.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Γάλλους να πατάνε το... γκάζι και να ξεφεύγουν στο ημίχρονο, αφού ο Μέισον έγραψε το 57-39. Η Λε Μαν είχε 11/11 βολές και 21/34 στα σουτ στα πρώτα 20 λεπτά.

Με το τρίποντο του Χαντς, το σύνολο του Σπανούλη μείωσε σε 60-47 στο 23'. Με 7-0 σερί οι γηπεδούχοι έκαναν το 67-47 στο 25 με τον Λιούις. Το Περιστέρι μείωσε σε 71-56 με τις βολές του Μήτρου-Λονγκ. Ο Γιεγκέτε έκανε το 83-60 στα μέσα της τελευταίας περιόδου, με το Περιστέρι να μην μπορεί με τίποτα να επιστρέψει σε ένα ματς που βρέθηκε να κυνηγά από νωρίς.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 57-39, 69-54, 96-68

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Λε Μαν προηγήθηκε με 57-39 στο ημίχρονο και το Περιστέρι είχε ένα βουνό να ανέβει στη συνέχεια. Οι Γάλλοι σούταραν με 23/24 βολές και 26/43 δίποντα.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζόουνς είχε 18 πόντους με 10/10 βολές. Έκανε ζημιά στους φιλοξενούμενους.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Μήτρου-Λονγκ και ο Κασελάκης είχαν 0/4 και 0/5 σουτ αντίστοιχα. Σκόραραν 4 πόντους από βολές. Η ποιότητα τους είναι για πολλά παραπάνω.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Χαντς είχε 18 πόντους, αλλά δεν είχε αντίκρισμα η εμφάνιση του.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μέισον βοήθησε πολύ και σταμάτησε στους 17 πόντους και τις 5 ασίστ

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 23/24 βολές των νικητών.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Το Περιστέρι υποδέχεται στις 24 Οκτώβρη τη Σομπατέλι για το BCL, ενώ η Λε Μαν φιλοξενείται στην έδρα της Μάλαγα.