Βόννη - ΑΕΚ 93-74: Πρώτη ήττα η Ένωση, την... πλήγωσαν τρίποντα και 4η περίοδος (vid)

Χέιλ

Η ΑΕΚ γνώρισε την πρώτη της ήττα μέσα στη σεζόν, αφού η Βόννη επικράτησε με 93-74 μέσα στη Γερμανία για το ΒCL βάζοντας πολλά μεγάλα τρίποντα στην 4η περίοδο.

Την πρώτη της ήττα μέσα στη σεζόν έκανε η ΑΕΚ μετά από 3 σερί νίκες σε Stoiximan GBL και BCL. Η Ένωση πάλεψε κόντρα στη Βόννη μέσα στη Γερμανία, αλλά ηττήθηκε με 93-74. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν αρκετά μεγάλα τρίποντα στην τέταρτη περίοδο και στα τελευταία λεπτά. Η Βασίλισσα είχε την υποστήριξη περίπου 200 φίλων της που ακολούθησαν την ομάδα στη Γερμανία. Στο 1-1 και οι δύο ομάδες στον όμιλο.

Για τους Γερμανούς ο ΜακΓκί ήταν πρώτος σκόρερ με 23 πόντους και 5 τρίποντα, ενω ο Γκρίσελ είχε 15 και ο Κένεντι 16. Από την άλλη πλευρά για την ομάδα του Σάκοτα ο Χέιλ τελείωσε το ματς με 14, ενώ ο Μπράις είχε 18 πόντους με 3/3 τρίποντα.

Βόννη - ΑΕΚ: Το ματς

H AEK δεν μπήκε καλά στο ματς και ο Γκρίσελ έκανε το 10-2 για τη Βόννη, αναγκάζοντας τον Σάκοτα να καλέσει timeout. O Γκρέι με ωραία προσπάθεια κοντά στο καλάθι έκανε το 12-6 για την Ένωση στο 5'. Ο Γκρίσελ πλήγωσε ξανά τη Βασίλισσα και έκανε το 20-9 στο 7'. Ο Μπράις και ο Χαμπ μείωσαν για την ΑΕΚ σε 22-17 με τα τρίποντα τους.

Ο Αλέγκρι με δύο σερί τρίποντα έδωσε αέρα 15 πόντων στη Βόννη για το 32-17. Ο Αλέιν απάντησε με τρίποντο και μείωσε σε 32-20 στο 12'. Ο Κουζμίνσκας μείωσε σε 32-26 και η Βόννη κάλεσε εσπευσμένα timeout. O Γκρέι έκανε το 39-31 με σουτάκι μέσης απόστασης, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Ο Χέιλ με παλικαρίσιο γκολ΄-φάουλ σκόραρε για το 39-36.

Ο Χέιλ με μεγάλο τρίποντο έφερε το ματς σε απόσταση τριπόντου για το 44-41 στο 23'. Ο Γκρίσελ έκανε το 49-41, έχοντας 3/3 τρίποντα για τους Γερμανούς. Ο Χαμπ σκόραρε το τρίτο του τρίποντο στο ματς και μείωσε σε 53-49. Η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι και με τον Γκρέι πέρασε μπροστά για το 55-56 στο 28'.

Ο ΜακΓκί με τρίποντο έκανε το 62-59 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Η Βόννη ξέφυγε με 10 πόντους στο 34' χάρη σε νέο τρίπονο του ΜακΓκί. O Koυζμίνσκας έκανε το 74-66. Ο Αλέγκρι με τρίποντο έκανε το 79-68 στο 37'. Ο Μπράις έκανε το 87-74, αλλά η ΑΕΚ δεν προλάβαινε με τίποτα να γυρίσει το ματς.

Η βαθμολογία

1. Ρίγα 1-1

2. Βόννη 1-1

3. ΑΕΚ 1-1

4. Ραμάτ Γκαν 1-1

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 39-36, 59-59, 93-74

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η Βόννη είχε 15/32 τρίποντα, αλλά αρκετά από αυτά μπήκαν στην 4η περίοδο και έκριναν το ματς. Επίσης η ΑΕΚ δέχθηκε 34 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο ΜακΓκί έβαλε αρκετά τρίποντα στην 4η περίοδο, είχε 23 πόντους και 5 τρίποντα

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Γκόλντεν ήταν άστοχος με 1/5 σουτ και 2 πόντους και δεν βοήθησε όσο θα μπορούσε την ΑΕΚ στο σκοράρισμα.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Χέιλ σταμάτησε στους 14 πόντους και ο Μπράις είχε 18 με 3/3 τρίποντα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να χαρίσουν τη νίκη στην ΑΕΚ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 6/6 δίποντα του Κένεντι και το 3/3 τρίποντα του Μπράις, αλλά και το 7/8 σουτ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Κένεντι και ο Γκρίσελ είχαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, όντας κομβικοί στη νίκη της Βόννης.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η ΑΕΚ φιλοξενείται από τον Παναθηναϊκό τη Δευτέρα 21/10 για τη Stoiximan GBL, ενώ η Βόννη παίζει στην έδρα της Χάιντελμπεργκ στις 20/10.