Μανίσα-Περιστέρι 79-77: Πάλεψε για την ανατροπή, έχασε την ευκαιρία

Γιάννης Σταυρουλάκης

Το Περιστέρι επέστρεψε από το -11 όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή απέναντι στη Μανίσα και ηττήθηκε με 79-77 αφού οι Πουλιανίτης και Πάπας αστόχησαν στο φινάλε, πέφτοντας στο 0-3 στο Group H του BCL.

Το Περιστέρι πάλεψε ως το φινάλε απέναντι στη Μανίσα ωστόσο ηττήθηκε με 79-77 και παραμένει χωρίς νίκη στο Basketball Champions League έπειτα από τρεις αγωνιστικές στο Group H της διοργάνωσης.

Σε κάθε περίπτωση, η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη είχε τις ευκαιρίες της στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως ο Στέλιος Πουλιανίτης βρήκε σίδερο από κοντά και στη συνέχεια ο Τζορτζ Πάπας αστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία.

Μανίσα-Περιστέρι: Το ματς

Το Περιστέρι βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με 21-23 στο 10' σημειώνοντας 5/10 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, μοιράζοντας επτά ασίστ για δύο λάθη. Το δίσυμο των Στέλιου Πουλιανίτη (6π.), Κρις Κόφι (5π.) ηγήθηκε επιθετικά των φιλοξενούμενων απέναντι στη Μανίσα που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Τρόι Μπράουν (7π., 3ριμπ.).

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 7-0 για το 28-23 με τον Ούγκο Μπεσόν, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου στο Muradiye Sports Hall (44-40). Μάλιστα ο Μαρτίνας Εχόντας ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 50-40 στο 23'. Το Περιστέρι μείωσε με τους Χάρις και Κόφι για το 59-56 ωστόσο η Μανίσα άντεξε στην πίεση των «κυανοκίτρινων» και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 62-57 με τις βολές του Μεχμέτ Γιαγκμούρ.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια στην τελευταία περίοδο, με τον Σι Τζέι Χάρις να σκοράρει για το 67-66 και τον Τόμπιν Κάρμπερι να ισοφαρίζει σε 69-69 στα 3:52 για το φινάλε! Ο Χάρις ήταν εκείνος που μείωσε σε 76-75 και ο Κόφι τελείωσε τη φάση κοντά στο καλάθι για το 76-77 στα 38" για το φινάλε!

Ο Μπεσόν απάντησε άμεσα για τη Μανίσα στα 31.1", ο Πουλιανίτης αστόχησε από κοντά όμως ο Έντι μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Κόφι κέρδισε φάουλ.

Στην τελευταία επίθεση του Περιστερίου ο Πάπας αστόχησε από τη γωνία για τρίποντο όμως αστόχησε και διαμαρτυρήθηκε έντονα ζητώντας φάουλ με αποτέλεσμα να χρεωθεί με τεχνική ποινή και ο Γιουνούς Σονσίρμα διαμόρφωσε το τελικό 79-77.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 44-40, 62-57, 79-77.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους Πουλιανίτη και Πάπας να μην βρίσκουν στόχο για το Περιστέρι.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μαρτίνας Εχόντας γέμισε τη stat-line του με 19 πόντους, 8/11 δίποντα, 3/4 βολές, οκτώ ριμπάουντ, δύο ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα μπλοκ σε 27:58.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τζάστιν Πάτον έμεινε στους 4 πόντους με 2/4 σουτ σε 16 λεπτά.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ούγκο Μπεσόν είχε 17 πόντους για τη Μανίσα.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Κρις Κόφι είχε 14 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ, δύο ασίστ, δύο κλεψίματα και ισάριθμα μπλοκ σε 29:21 όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για τους φιλοξενούμενους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το Περιστέρι είχε 15 αμυντικά ριμπάουντ και 14 επιθετικά.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Το Περιστέρι υποδέχεται το Λαύριο (28/10, 20:15) για την 4η αγωνιστική της Stoiximan GBL ενώ η Μανίσα αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Μερσίν (27/10, 17:00) για την 4η αγωνιστική της τουρκικής λίγκας.