Προμηθέας - Γαλατάσαραϊ 75-79: Άγγιξε την απόλυτη ανατροπή αλλά τελικά... λύγισε

Σπύρος Μαρκεζίνης

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια, ο Προμηθέας ηττήθηκε στην Πάτρα από τη Γαλατάσαραϊ με 79-75. Τρομερή βραδιά από τον Τζόρνταν Γουόκερ.

Στην 3η αγωνιστική του BCL, ο Προμηθέας υποδέχτηκε στην Πάτρα τη Γαλατάσαραϊ. Η ελληνική ομάδα μπόρεσε να βρει τρόπο ώστε να μειώσει τη μεγάλη διαφορά που είχαν φτιάξει οι φιλοξενούμενοι αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και έκλεισε τον πρώτο γύρο των ομίλων με ήττα, 79-75.

Με αυτόν τον τρόπο ο Προμηθέας πλέον βρίσκεται στην θέση της βαθμολογικής κατάταξης του Group D, έχοντας ρεκόρ 1-2 ενώ η Γαλατά στη δεύτερη με 2-1.

Προμηθέας – Γαλατάσαραϊ: Το ματς

Ο Προμηθέας μπήκε στο παρκέ δυνατά, όπως όμως έπραξε και η Γαλατάσαραϊ. Στο 5:00 η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν μόλις ένας πόντος (10-11), με την περίοδο να ολοκληρώνεται 19-17 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η τούρκικη ομάδα άρχισε να «χτίζει» διαφορά, αποκτώντας μάλιστα και απόσταση 10 πόντων στο 3:10, όταν ο Τζέιμς Πάλμερ Τζούνιορ είχε κάνει το 37-27. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ωστόσο δεν τα παράτησαν και βρήκαν ξανά τα πατήματά τους, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο -2 (40-38).

Οι διαφορές στις δύο ομάδες συνέχισαν να είναι μικρές. Στο 5:07, ο Ότις Λίβινγκστον έκανε το 46-44 για τη Γαλατά, με τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν ξανά να δημιουργούν διαφορά, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με το σκορ στο 61-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας φάνηκε ότι δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω από το να διατηρηθεί σε σταθερή απόσταση, σε ρόλο όμως «κυνηγού». Στα 4 λεπτά πριν από τη λήξη ο Τζόρνταν Γουόκερ μείωσε σε 61-69 ενώ στο 2:50 ο Τζόρνταν Γούοκερ έκανε την ανατροπή με τρίποντο διαμορφώνοντας το 70-69, ωθώντας τη Γαλατά να πάρει time out.

Με το ματς να μπαίνει στο τελευταίο λεπτό, το προβάδισμα άλλαζε... χέρια συνεχώς. Παρά την προσπάθεια του Προμηθέα όμως, η Γαλατάσαραϊ πήρε το διπλό με 79-75.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 38-40, 48-61, 75-79

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στις δύο εύστοχες βολές του Ότις Λίβινγκστον στα τελευταία 9 δευτερόλεπτα που ανέβασαν τη διαφορά στο +4.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Άντζελ Ντελγκάδο που ολοκλήρωσε το ματς έχοντας από 14 πόντους (5/5 δίποντα, 4/4 βολές) ενώ παράλληλα πήρε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ, συγκεντρώνοντας 24 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Γουίλ Κάμινγκς που είχε 21 πόντους, ο Ότις Λίβινγκστον που είχε 17 αλλά και ο Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς που είχε 13.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Τζόρνταν Γουόκερ που σε 25:22 λεπτά είχε 25 πόντους (2/5 δίποντα, 7/12 τρίποντα).

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Ντάριους Πέρι που είχε μόλις 3 πόντους σε 18:14 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 16 κλεψίματα του Προμηθέα αντί των μόλις 6 της Γαλατά.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥΣ: Ο Προμηθέας υποδέχεται την Κυριακή (27/10, 16:15)στην Πάτρα την Καρδίτσα για τη Stoiximan GBL ενώ η Γαλατάσαραϊ φιλοξενεί την Κυριακή (27/10, 19:30) τη Μερκεζεφέντι.