Ελλάδα - Πολωνία 82-67: Απέφυγε τον υποβιβασμό η Εθνική Νέων, πάει για την 9η θέση

Η Εθνική Νέων επικράτησε με 82-67 της Πολωνίας στους αγώνες κατάταξης του Eurobasket U20 της Ποντγκόριτσα και απέφυγε... τις περιπέτειες του υποβιβασμού κυνηγώντας πλέον την 9η θέση.

Το σύνολο του Μάκη Γιατρά φόρεσε τα... καλά του κόντρα στην Πολωνία και παρά το ξέσπασμα των αντιπάλων που τους έφερε σε απόσταση αναπνοής στο τέταρτο δεκάλεπτο (61-59 στο 34') νίκησε με 82-67 για να αποφύγει τα σενάρια υποβιβασμού και να βάλει... πλώρη για την 9η θέση του Eurobasket U20.

Ο Γιώργος Τανούλης ήταν ο κορυφαίος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ολοκληρώνοντας τον αγώνα με double-double, αφού σημείωσε 24 πόντους με 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Όμηρος Νετζήπογλου (18π., 7ριμπ., 5ασ.) και Λευτέρης Μαντζούκας (19π., 4 ριμπ., 2ασ.) ήταν επίσης διψήφιοι για την Εθνική μας.

Το ματς

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά πήραν το προβάδισμα (5-0) στο οποίο... έχτισαν σταδιακά φτάνοντας στο +8 (23-15), αλλά και το +10 (25-15) δια χειρός Φίλλιου και Νετζήπογλου λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 25-15 υπέρ της Ελλάδας, με τον Τανούλη να έχει κομβική παρουσία σκοράροντας 12 πόντους σε εκείνο το σημείο με το απόλυτο στη στατιστική του (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο).

Οι «γαλανόλευκοι» διεθνείς συνέχισαν να πρεσάρουν τους Πολωνούς φτάνοντας τα 8 κλεψίματα στο 14ο λεπτό και την ώρα που ο πίνακας του σκορ ανέγραφε το 33-19. Ο Μαντζούκας ανέβασε ρυθμούς και ταυτόχρονα την διαφορά που πήρε... τιμές +17 (40-23), η οποία κρατήθηκε στα ίδια επίπεδα στο τέλος του πρώτου μέρους (45-32).

Οι Πολωνοί έκαναν το ξέσπασμά τους και έκλεισαν την ψαλίδα στο 45-37 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ έβαλαν δύσκολα στην ελληνική άμυνα. Το 57-51 με το οποίο εκκίνησε η τέταρτη περίοδος, μετατράπηκε σε 61-59 από τον Μίλιτσιτς με τους Οικονομόπουλο, Νετζήπογλου και Κολοβέρο να δίνουν ξανά ρυθμό στην επίθεση και να αλλάζουν την εικόνα για την Εθνική. Η συνέχεια «ντύθηκε» με γαλανόλευκο χρώμα και οι παίκτες του Γιατρά πήραν το θετικό αποτέλεσμα με 82-67 και δίνουν ραντεβού με τον νικητή του Σλοβενία-Ουκρανία για την 9η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-32, 57-51, 82-67