Μαυροβούνιο - Βέλγιο 76-70: Έκανε... σεφτέ στο Eurobasket 2022 με Ντούμπλιεβιτς-Πέρι

Νίκος Καρφής

Το Μαυροβούνιο κατάφερε να επικρατήσει με 76-70 του Βελγίου και να πάρει την πρώτη του νίκη. Κορυφαίος ο Ντούμπλιεβιτς, καλό ματς ο Πέρι.

Μετά την καλή εμφάνιση που όμως δεν συνδυάστηκε με νίκη κόντρα στην Τουρκία, οι Μαυροβούνιοι κατάφεραν να ανοίξουν λογαριασμό στο Eurobasket 2022. Η παρέα του Ντούμπλιεβιτς και του Πέρι επικράτησε του Βελγίου με 76-70 και έτσι το έπιασε στο 1-1, βάζοντας φωτιά στον όμιλο.

Για τους νικητές κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ντούμπλιεβιτς με double double (21 πόντοι με 11 ριμπάουντ ), ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφερε ο Πέρι που τελείωσε με 19 πόντους και 5 ασίστ. Στον αντίποδα αβοήθητος ήταν ο Ομπασοχάν με 25 πόντους. Το σύνολο του Ράντοβιτς μέτρησε στο ματς 13/13 βολές.

Το ματς

To Mαυροβούνιο ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 15-8 χάρη στον Ντούμπλιεβιτς στο 7'. Το Βέλγιο αντέδρασε γρήγορα και κατάφερε να φέρει το ματς στον πόντο (15-14) χάρη στο τρίποντο του Λίμπερτ για να έρθει ο Πέρι και να διαμορφώσει το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (17-14).

Το Μαυροβούνιο πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και εκτόξευσε τη διαφορά στο +14(31-17) χάρη στο καλάθι του ηγέτη Ντούμπλιεβιτς στα μέσα της περιόδου. Ο Ομπασοχάν με τ΄ριποντο έκανε το 33-25, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι Μαυροβούνιοι είχαν 6/6 βολές στο ημίχρονο, ενώ οι Βέλγοι μέτρησαν 7/9.

Ο Ντούμπλιεβιτς συνέχισε να φορτώνει με πόντους το αντίπαλο καλάθι, αφού σκόραρε για το 47-36 στο 24'. Οι Μαυροβούνιοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς, αφού ο Ράντοβιτς έκανε το 56-39 στο 28'. Ο Μιχάιλοβιτς με τρίποντο στην τελευταία φάση του δεκαλέπτου έδωσε αέρα 18 πόντων (68-50) στο Μαυροβούνιο. O Toύμπα μείωσε σε 76-66, τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Ομπασοχάν μείωσε σε 76-70 στα 25 δευτερόλεπτα, όμως το Βέλγιο δεν προλάβαινε την ανατροπή, με το Μαυροβούνιο να φτάνει στο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 68-50, 76-70

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Οι νικητές σούταραν με 9/21 στα τρίποντα, ενώ οι ηττημένοι με 6/24. Επίσης οι παίκτες από το Μαυροβούνιο σούταραν με το εντυπωσιακό 13/13 στις βολές.

MVP: Ο Ντουμπλιεβιτς ήταν ο κορυφαίος του ματς με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πολύτιμος ο Πέρι που είχε 19 πόντους και 5 ασίστ, όντας σημαντικός στη λειτουργεία των νικητών.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Ταμπού κόντρα στη Γεωργία χάρισε τη νίκη στο Βέλγιο, αλλά με τους Μαυροβούνιους ήταν άστοχος με 0/4 σουτ και έμεινε άποντος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το Μαυροβούνιο είχε 13/13 βολές στο ματς.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Το Μαυροβούνιο έπιασε το Βέλγιο στο 1-1 και έβαλε... φωτιά στον όμιλο, δείχνοντας καλά στοιχεία για δεύτερο σερί ματς.