Σουηδία - Ελλάδα 91-81: Δεύτερη ήττα για την Εθνική Εφήβων, «λύγισε» στην παράταση

Νίκος Καρφής
liotopoulos

Η Εθνική Εφήβων δεν κατάφερε να επικρατήσει της Σουηδίας και έχασε με 89-81 στην παράταση. Δεύτερη ήττα στο Eurobasket U18.

Δεν μπόρεσε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα ούτε στο δεύτερο ματς της στο Eurobasket U18 η Εθνική Εφήβων. Η Ελλάδα ηττήθηκε από τη Σουηδία στην παράταση με 89-81, αφού... βραχυκύκλωσε από το δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου και σταδιακά άρχισε να χάνει τον έλεγχο του ματς, ενώ δεν μπόρεσε να κρατήσει το μικρό προβάδισμα που πήρε στα τελευταία λεπτά.

Για την Ελλάδα ο Λιοτόπουλος είχε 23 πόντους με 7 ασίστ και ο Παγώνης 24 πόντους με 11 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά ο Πότο μέτρησε 24 πόντους και ο Πράις σταμάτησε στους 20. Ο Ομπένιο είχε 15 με 15 ριμπάουντ.

Σουηδία - Ελλάδα: Το ματς

H Ελλάδα μπήκε καλύτερα στο ματς και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10, αφού ο Λιοτόπουλος έγραψε το 16-26. Η Εθνική Εφήβων ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της μέχρι και τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, φτάνοντας στο 25-38. Από εκεινο το σημείο και μετά οι Σουηδοί αντέδρασαν και έκαναν το 34-38 με τον Ποτο στο 18'.

Η Σουηδία μείωσε στο καλάθι με τον Πράις για το 51-53 στο 25'. Η Ελλάδα συνέχισε το βραχυκύκλωμα και οι Σουηδοί έκανε το 66-59 στο τέλος του δεκαλέπτου με τον Πότο.

H Εθνική μας επέστρεψε και έκανε το 73-70 με τον Παγώνη στο 35'. Ο Αβδάλας έβαλε μπροστά στην Ελλάδα για το 73-74, ενώ ο Πατρίκης με γκολ φάουλ σκόραρε για το 76-78, ενώ ο Αβδάλας έβαλε 1/2 βολές για το 77-79 στα 7 δευτερόλεπτα. Ο Νζονιάνσι με δύο βολές έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Χομέλιους έγραψε το 89-81 με τρίποντο στην παράταση και οι Σουηδοί κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος για να φτάσουν στη νίκη.

Και οι τέσσερις ομάδες του ομίλου προκρίνονται στη φάση των 16.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 34-41, 66-59, 79-79, 91-81 (παρ.)