Ισπανία - Ελλάδα 77-71: Άγγιξε το όνειρο, κατέρρευσε στο τέλος (vids)

Φάση από τον αγώνα Ισπανία - Ελλάδα.

Η Εθνική Παίδων διεκδίκησε τη νίκη απέναντι στην Ισπανία, βρέθηκε στο +11 πέντε λεπτά πριν από το τέλος του ημιτελικού του EuroBasket U16, αλλά στο φινάλε δέχτηκε σερί 20-0 (77-71)! Η Ελλάδα θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο με τον ηττημένο του άλλου ημιτελικού, Σερβία - Γαλλία.

Ένα σερί 20-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου, στέρησε από την Εθνική Παίδων τη συμμετοχή στον τελικό του EuroBasket U16. Γνώρισε την ήττα από την Ισπανία (77-71) μολονότι προηγήθηκε με 67-56, πέντε λεπτά πριν από το φινάλε του ημιτελικού, στα «Δύο Αοράκια».

Πλέον, η Εθνική περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στο μικρό τελικό, με σκοπό να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο. Ο έτερος ημιτελικός (21:00) είναι ανάμεσα στη Σερβία και τη Γαλλία, ενώ ο μικρός τελικός θα διεξαχθεί το Σάββατο (17/8) στις 18:30.

Πρώτοι σκόρερ για την Ελλάδα ήταν οι Ηλίας Χαίδέμένος με 16 πόντους, Θανάσης Ασημένιος με 13 και Χρυσόστομος Χατζηλάμπρου με 11.

Ισπανία - Ελλάδα: Το ματς

Ένα πρώτο ημίχρονο με διακυμάνσεις, τόσο για την Ελλάδα, όσο και για την Ισπανία. Η ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη ξεκίνησε δυνατά και με ατού την άμυνα κατάφερε να προηγηθεί με 10-14 χάρη σε 6 πόντους του Χατζηλάμπρου.

Η ελληνική υπεροχή ήταν τόσο φανερή, όπου το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +10 (25-15) και ένα επί μέρους 3-12 έφερε την Ελλάδα στο +13 (28-15), τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς.

Η Ισπανία, ωστόσο έκανε την αντεπίθεσή της, με τον Μάρκος Ζουρίτα να έχει 15 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά. Επικράτησε με το ίδιο σκορ στο 2ο δεκάλεπτο (25-15) και κάπως έτσι η ισορροπία (40-40) δεν έβγαζε νικητή από τόσο νωρίς.

Πέντε γρήγοροι πόντοι από τον Χατζηλάμπρου, έφεραν ξανά την Εθνική σε θέση οδηγού (47-42), με τη γαλανόλευκη να αντέχει στο ρυθμό των Ισπανών (53-48, 27') και παρά τα λάθη που έκανε (17).

Ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με τελευταίο σουτ το τρίποντο του Χαρτώνα, έφερε την Ελλάδα στο +12 (63-51).

Ένα καλάθι του Σκληρού έκανε το 67-56 και εκεί ξεκίνησε ένα δύσκολο κομμάτι για την Εθνική. Η Ισπανία πίεσε, έκλεισε την άμυνά της, με τους παίκτες του Καλαμπόκη να είναι άστοχοι.

Η Ισπανία μείωσε στους 5 (67-62) με το ρολόι να δείχνει 3.30 για το τέλος. Και έκλεισε περισσότερο τον κλοιό, με τρίποντο του Φερνάντεθ για το 65-67.

Με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Βιγκέρ, η «Ρόχα» έκανε το -12, σε +1 (68-67, 2:24 πριν το τέλος). Και αφού η Εθνική αστόχησε ξανά, η Ισπανία πήρε κεφάλι τριών πόντων (70-67).

Στην αμέσως επόμενη επίθεση έκανε λάθος, με αποτέλεσμα η Ισπανία να κερδίσει φάουλ και δύο βολές. Μετά από 2/2 το σκορ έγινε 72-67, με τους Ισπανούς να τρέχουν σερί 16-0!

Η Ισπανία δεν σταμάτησε. Βρέθηκε στο +9 (το σερί αυξήθηκε σε 20-0), ένα λεπτό πριν το τέλος και πήρε την πρόκριση για το μεγάλο τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Σερβία - Γαλλία.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 40-40, 51-56, 77-71.