Ισραήλ - Ελλάδα 63-38: Βαριά ήττα για την Εθνική Κορασίδων στην έναρξη του EuroBasket U16

Φάση από τον αγώνα Ισραήλ - Ελλάδα.

Η Εθνική Κορασίδων ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις της κόντρα στο Ισραήλ (63-38) στο EuroBasket U16.

Η Εθνική Κορασίδων βρέθηκε από την αρχή της αναμέτρησης απέναντι στο Ισραήλ, πίσω στο σκορ. Στην πρώτη αναμέτρηση για το EuroBasket U16, το οποίο διεξάγεται στην Ουγγαρία, η γαλανόλευκη από το 6-5 βρέθηκε να κυνηγάει με το σκορ να έχει διαμορφωθεί σε 13-5 και στη συνέχεια 26-13 στο ημίχρονο.

Ουσιαστικά το ματς χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο, με την Ελλάδα να μην μπορεί να μειώσει. Πρώτη σκόρερ και μοναδική με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν η Χρυσούλα Βίγκα με 14 (είχε και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-5, 26-13, 45-25, 63-39

Ελλάδα (Μίχα): Λαγωνικάκη 4, Μήτραλη, Φουστέρη, Χλιαουτάκη 3, Βίγκα 14(3), Ζορμπαλά 9(2), Υφαντοπούλου, Τσιανάκα 3(1), Τουμπανιάρη 3, Καμπακά 2.