Ρεάλ Μαδρίτης - Τζιρόνα 95-67: Πάτησαν το... γκάζι οι Μαδριλένοι κόντρα στην ομάδα του Κατσικάρη

Δημήτρης Οικονόμου
Φακούντο Καμπάτσο
Εύκολο μεσημέρι είχε η Ρεάλ Μαδρίτης που επικράτησε με 95-67 της Τζιρόνα, κάνοντας ένα... ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο.

Επιστροφή στις νίκες για τη Ρεάλ Μαδρίτης και στην Ισπανία. Μετά την επικράτηση επί του Παναθηναϊκού το βράδυ της Πέμπτης για τη EuroLeague, οι Μαδριλένοι υπέταξαν και την Τζιρόνα του Φώτη Κατσικάρη με 95-67, για να ντουμπλάρουν τις νίκες τους στη Liga Endesa.

Ο Τσους Ματέο βρήκε ευκαιρία να ανοίξει το rotation, με τον Φακούντο Καμπάτσο για άλλη μια φορά να είναι ο... μαέστρος. Ο Αργεντίνος μέσα σε 15 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 14 πόντους με 5 ασίστ, ενώ στους 14 σταμάτησαν επίσης οι Ταβάρες και Χεζόνια, με τον Ρατάν Μέις να φτάνει τους 13.

Για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη ο Ντούρχαμ ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους και 3/4 τρίποντα, αλλά το παιχνίδι είχε ξεκαθαρίσει από το ημίχρονο. Με τη Ρεάλ να... πατάει και γκάζι στην 3η περίοδο, όπου και σκόραρε 31 πόντους για να ολοκληρώσει τη μεγάλη σε έκταση νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-34, 76-49, 95-67