Λίμπουργκ - ΠΑΟΚ 70-74: Ανατροπή και ποδαρικό με το δεξί

Ο ΠΑΟΚ με ανατροπή πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λίμπουργκ και πήρε τη νίκη με 74-70, στην πρώτη αγωνιστική του Europe Cup.

Στην πρεμιέρα του FIBA Europe Cup, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στo Βέλγιο ώστε να αντιμετωπίσει τη Λίμπουργκ. Ο «δικέφαλος» έκανε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει το διπλό, αρχίζοντας με το «δεξί» τη διοργάνωση, με το τελικό σκορ να είναι 74-70.

Λίμπουργκ – ΠΑΟΚ: Το ματς

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι εξίσου δυνατά και στα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν ελαφρώς υπέρ του ΠΑΟΚ στο 14-12, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 21-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι απέκτησαν διψήφια διαφορά, φτάνοντας στο 5:09 το 38-28. Η βελγική ομάδα μάλιστα παρέμεινε μπροστά μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε στο 42-35.

Με την επιστροφή των παικτών στο παρκέ για το δεύτερο μισό, επέστρεψε και ο «δικέφαλος» στη διεκδίκηση του αγώνα. Στο 5:00 το σκορ είχε φτάσει το 48-44 αλλά η Λίμπουργκ πήρε για μία ακόμα φορά απόσταση και η τρίτη περίοδος έληξε 58-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε ακόμα πιο αποφασισμένος και έκανε την ανατροπή με τον Φρανκ Μπάρτλεϊ στο 4:39 να διαμορφώνει το 64-62 ενώ οι παίκτες του Καντσελιέρι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και επικράτησαν με 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-35, 58-49, 70-74

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στις εύστοχες βολές του Σάβαρ Ρέινολτς στα τελευταία δευτερόλεπτα που έκανε το 74-70.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ντεβόντε Άπσον (6/7 δίποντα, 1/1 βολή) με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 21:03 λεπτά, μαζεύοντας 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Κλιφ Χάμοντς που σε 17:28 λεπτά είχε μόλις 3 πόντους.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Γιόνας Ντελαλιού με 19 πόντους, 7 ριμπαόυντ και 2 ασίστ σε 35:59 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 16 πόντοι που πήρε από λάθη ο ΠΑΟΚ αντί μόλις 9 της Λίμπουργκ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τζάκσον Κροζέρ με 14 πόντους και ο Δημήτρης Κατσίβελης με 12.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται το Σάββατο (12/10, 17:00) τον Παναθηναϊκό ενώ η Λίμπουργκ παίζει ξανά στο Europe Cup στις 16/10 εκτός έδρας με τη Σζολνόκι.