ΠΑΟΚ - Σζολνόκι 82-66: Με «Rocky» την έβγαλε νοκ-άουτ και συνεχίζει αήττητος (vid)

Νίκος Καρφής

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα της Σζολνόκι με 82-66 και πήγε στο 3-0 στον όμιλο του FIBA Europe Cup. Πρώτος σκόρερ ο «Rocky» Κρούζερ.

Συνεχίζε αήττητος στο FIBA Europe Cup ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Κανσελιέρι είχε εύκολο έργο κόντρα στη Σζολνόκι και χωρίς να αγχωθεί σε κάποιο σημείο του παιχνιδιού, επικράτησε με 82-66. Με αυτόν τον τρόπο ανέβηκε στο 3-0 στον όμιλο, με τους ηττημένους να πέφτουν στο 0-3.

Για τον ελληνικό σύλλογο πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρόκι Κρούζερ 15 πόντους με 7/7 σουτ όντας αψεγάδιαστος. Ο Φόρεστερ είχε 13 και ο Ρέινολντς σταμάτησε στους 11. Στον αντίποδα ο Άιμακ είχε 14 πόντους.

Στην PAOK Sports Arena βρέθηκε και ο Άλεξ Αντετοκούνμπο, θα κάνει το ντεμπούτο του το Σάββατο κόντρα στην ΑΕΚ.

ΠΑΟΚ - Σζολνόκι: Το ματς

O Χέντερσον με τρίποντο έκανε το 16-14, τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Φόρεστερ έκανε το 20-16, με τον ΠΑΟΚ πάντως να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ μέχρι το τέλος της περιόδου η οποία έληξε με 24-19 μετά από βολε΄ς του Σούμποτιτς.

Με τρίποντο του Χέντερσον, η ομάδα του Κανσελιέρι ξέφυγε με 35-26 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Με τον Κρνιάσκι η Σζολνόκι μείωσε σε 37-30. Ο Άπσον διαμόρφωσε το 41-32 στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να ξεφύγουν με 60-36 χάρη στο καλάθι του Ρέινολντς στο 28ο λεπτό. Η Σζολνόκι δεν ειχε την ποιότητα και τις λύσεις να μειώσει στο σκορ, με την ομάδα του Κανσελιέρι να ελέγχει απόλυτα το ματς.

O Kρούζερ έγραψε το 73-49 στο 34'. Το ματς δεν γινόταν να γυρίσει με τίποτα και ο ΠΑΟΚ πήρε άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 82-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 41-32, 62-36, 82-66

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο ΠΑΟΚ είχε 21 ασίστ αντί 11 των ηττημένων, ενώ η Σζολνόκι σούταρε με 5/19 τρίποντα. Ήταν εξαιρετικοί οι νικητές στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ρόκι Κρούζερ ήταν ο κορυφαίος του ματς με 15 πόντους και 7/7 σουτ. Μάζεψε και 6 ριμπάουντ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ρέινολντς με 11 πόντους και 7 ασίστ και ο Φόρεστερ με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Για τη Σζολνόκι δεν έφτασαν οι 21 πόντοι του Σούμποτιτς.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Λούκατς είχε 2 πόντους με 1/6 σουτ και δεν βοήθησε καθόλου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 7/7 σουτ του Κρούζερ.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥΣ: Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται το Σάββατο την ΑΕΚ, ενώ η Σζολνόκι την ίδια μέρα παίζει με τη Φέχερβαρ.