Προμηθέας - ΠΑΟΚ: Από το 8-12 στο 5' στο... 40-18 στο 12' οι Πατρινοί, έβαλαν 60 πόντους στο ημίχρονο! (vid)

Ευαγγελος Στελλάκης

Ο Προμηθέας Πατρών κυριάρχησε στο παρκέ μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο στον προημιτελικό Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ στο «Δ. Τόφαλος». 60 πόντους σημείωσαν στο α' μέρος οι γηπεδούχοι!

Στο πρώτο πεντάλεπτο του προημιτελικού Κυπέλλου στην Πάτρα, ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 8-12 έπειτα από μια εύστοχη βολή του Μάρβιν Τζόουνς. Έκτοτε όμως το σκηνικό άλλαξε άρδην, αφού ο Προμηθέας πάτησε το... γκάζι και άφησε τους ασπρόμαυρους πολλά μέτρα πίσω.

Μέσα σε οκτώ αγωνιστικά λεπτά και πιο συγκεκριμένα στο 13ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, οι Πατρινοί εκτόξευσαν το σκορ στο... 40-18 υπέρ τους, καθώς έτρεξαν εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 32-6 μέσα σε αυτό το διάστημα. Έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν σε χρόνο... dt να γίνουν το φαβορί της συνάντησης, εξασφαλίζοντας διαφορά ακόμη και μεγαλύτερη των 20 πόντων.

Μάλιστα το ημίχρονο έκλεισε με 60-35 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Γκραντ έβαλε 14 πόντους και είχε και 4 ριμπάουντ ενώ από 11 πόντους είχαν οι Σίμσον και Αγραβάνης. Οι Πατρινοί σούταραν επίσης με 54% στο τρίποντο (7/13) και 74% στο δίποντο (17/23) ενώ μοίρασαν και 17 ασίστ!

Αντίθετα ο ΠΑΟΚ είχε μόλις 37% εντός πεδιάς (12/32 σουτ) κι αμυντικά υπήρξαν πάρα πολλά προβλήματα. Τα στατιστικά των δύο ομάδων στο α' ημίχρονο: