Ντιζόν - Παρί 83-97: «Γκάζωσε» στο δεύτερο ημίχρονο και νίκη πριν τον Παναθηναϊκό (vid)

Αλέκος Χρυσικόπουλος
paris

Η Παρί έκαμψε την αντίσταση της Ντιζόν με 83-97 και έφυγε με το «διπλό» προτού υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό για την EuroLeague.

Παρά το γεγονός ότι βρήκε αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο, η Παρί κατάφερε τελικά να επικρατήσει 97-83 της Ντιζόν με ένα ανώτερο πρόσωπο στο δεύτερο μέρος και να πάρει ένα σημαντικό «διπλό» πριν το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό AKTOR για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague την ερχόμενη Τρίτη (15/10, 21:30).

Η επικείμενη αντίπαλος των «πρασίνων» πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό παιχνίδι στην επανάληψη και κυρίως στην τρίτη περίοδο κατά την οποία «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 27-17 για να πάρει το πάνω χέρι και εν τέλει να νικήσει για να ανέβει στο 3-1 της βαθμολογίας του γαλλικού πρωταθλήματος μετά από τέσσερις αγωνιστικές. MVP και πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ναντίρ Χαϊφί με 26 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε Ντέιβιντ Χόλστον με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 44-47, 60-74, 83-97