Μονακό - Σολέ 89-72: Με ντεμαράζ και 30-8 στο τελευταίο δεκάλεπτο πανηγύρισαν οι Μονεγάσκοι

loyd

Η Μονακό κατάφερε να κάνει μία απίστευτη τελευταία περίοδο για να επκρατήσει της Σολέ, την ώρα που η Βιλερμπάν ηττήθηκε για πρώτη φορά στη Γαλλία, μετά από δύο παρατάσεις στην έδρα της Σαλόν/Σαονέ.

Όχι απλώς... αγχώθηκε η Μονακό (3-2) αλλά χρειάστηκε να κάνει ένα τρομερό ντεμαράζ απέναντι στη Σολέ (3-1) για να επικρατήσει τελικά με 89-72.

Οι Μονεγάσκοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 30-8 στο τελευταίο δεκάλεπτο για να φύγουν νικητές από το παρκέ, έχοντας σε πολύ καλό απόγευμα τον Τζόρνταν Λόιντ με 24 πόντους (4/4 3π.). Βίτο Μπράουν και Στραζέλ βοήθησαν με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης αγωνίστηκε για 15 λεπτά, πετυχαίνοντας 3 πόντους (1/3 3π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 37-45, 59-64, 89-72

Σαλόν - Βιλερμπάν 109-107

Μετά από τρεις παρατάσεις η Βιλερμπάν (4-1) δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στην έδρα της Σαλόν Σαονέ (1-4) με ... Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τη Βιλερμπάν και αντίστοιχα η πρώτη νίκη των αντιπάλων τους όσον αφορά το πρωτάθλημα για τη φετινή σεζόν.

Με τους φιλοξενούμενους να βλέπουν τον Τεό Μαλεντόν, τον MVP της περασμένης αγωνιστικής της EuroLeague, να πετυχαίνει 23 πόντους και τον Έντουιν Τζάκσον να προσθέτει ακόμα 24 αλλά να μην είναι αρκετοί. Τζόφρι Λοβέρν και Πάρις Λι πέτυχαν ακόμα 17 και 12 αντίστοιχα, με τον Νιλ Σακό να μαζεύει 15 ριμπάουντ αλλά το φινάλε να βρίσκει την ομάδα του Πιερίκ Πουπέ να φεύγει με σκυμμένο κεφάλι. Όσον αφορά τους νικητές της βραδιάς, στους 23 πόντους σταμάτησε ο Ντούσαν Ρίστιτς.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 43-46, 61-64, 80-80 κ.δ., 87-87, 96-96, 109-107

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΑΛΛΙΑ Τελευταία Νέα