Ρεάλ - Μπιλμπάο 95-61: Χάνγκα και Γιαμπουσελέ «σκόρπισαν» τους Βάσκους

Πάρτι της Ρεάλ Μαδρίτης (8-1) κόντρα στην ουραγό Μπιλμπάο (2-7) για την 9η αγωνιστική της ACB, με τους Μαδριλένους να «χτυπούν» τους Βάσκους με 15/31 τρίποντα και να επικρατούν τελικά με 95-61.

Μπροστά σε 5.000 φίλους της που βρέθηκαν στο WiZink Center, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε ένα ήσυχο βράδυ, συντρίβοντας με διαφορά 34 πόντων την αδύναμη Μπιλμπάο.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν στόχο 15 φορές πίσω από τα 6.75μ. (48%), σε ένα ματς όπου οι συνθήκες επέτρεψαν τη χρησιμοποίηση του 17χρονου Χουάν Νούνιεζ για 17:26'. Το "next big thing" των Μαδριλένων έμεινε στον 1 πόντο και την 1 ασίστ, αλλά εντάσσεται σιγά-σιγά στο ροτέισον της ομάδας, σημειώνοντας season-high σε λεπτά συμμετοχής.

Ο Άνταμ Χάνγκα με 19 πόντους και 5/6 τρίποντα σε 19 λεπτά παρουσίας κι ο Γκερσόν Γιαμπουσελέ με 18 πόντους και 4/4 τρίποντα σε 25 λεπτά αντίστοιχα ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές των «Los Blancos». Ο Βενσάν Πουαριέ με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 22' ήταν επίσης πολύτιμος ούτως ώστε να έλθει αυτό το άνετο ροζ φύλλο.

Οι φιλοξενούμενοι πλην του Ντρου Γκάουντλοκ των 14 πόντων δεν είχαν κάτι αξιόλογο να επιδείξουν στο παρκέ κι ως εκ τούτου έχασαν την επαφή τους με το σκορ από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όπου βρέθηκαν στο -15 και δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 54-29, 77-49, 95-61