Μπιλμπάο - Μπασκόνια 70-81: «Έσωσε» την παρτίδα στο τελευταίο δεκάλεπτο

Η Μπασκόνια με επιμέρους 22-12 στο τελευταίο δεκάλεπτο με την Μπιλμπάο κατάφερε να αποδράσει με τη νίκη (70-78) και να κάνει το 4-2 στην ACB.

Με επικράτηση εκτός έδρας και μάλιστα διορθώνοντας τα... κακώς κείμενα του παιχνιδιού της συνέχισε στην ACB η Μπασκόνια που... έκανε απόδραση από την έδρα της Μπιλμπάο με 70-78 χάρη κυρίως στην τελευταία στροφή.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν χωρισμένο για τις δύο ομάδες που μοιράστηκαν από ένα δεκάλεπτο, αφού οι γηπεδούχοι έκλεισαν την αρχική περίοδο με 27-20 για να απαντήσει η Μπασκόνια και να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με το +4 (41-45). Περίπου το ίδιο μοτίβο φαινόταν πως θα ακολουθούσε και στο επόμενο μισό, ωστόσο οι παίκτες του Πεναρόγια έβαλαν 19 πόντους στην καθοριστική περίοδο και δέχθηκαν 12 για την τέταρτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Στους 17 πόντους σταμάτησε ο Κοστέλο, ενώ από 14 είχαν οι Μαρίνκοβιτς και Τόμπσον. Από την άλλη, 14 για τη Μπιλμπάο είχε ο Ραμπασέδα.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 41-45, 58-59, 70-78