Μπαρτσελόνα - Βαλένθια 81-75: Γύρισε από το -15 και έμεινε στην κορυφή

Μιχάλης Γκιουλένογλου

Η Μπαρτσελόνα (16-3) επικράτησε στο ντέρμπι της EuroLeague με αντίπαλο τη Βαλένθια (9-10), επόμενη αντίπαλο του Παναθηναϊκού, με σκορ 81-75.

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αρκετές φορές στην αναμέτρηση απέναντι στη Βαλένθια, η οποία θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό για τη EuroLeague (10/2, 21:00). Η φιλοξενούμενη διατηρούσε διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκε με τη μέγιστη διαφορά των 15 πόντων (41-26) λίγο πριν από το τέλος της 2ης περιόδου.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Μπαρτσελόνα έκανε την αντεπίθεσή της. Μείωσε τη διαφορά και προηγήθηκε (στην 4η περίοδο) με 62-61 με ένα τρίποντο του Σατοράνσκι. Το σκορ άλλαζε συνεχώς... οδηγό, μέχρι που ο Νίκολα Κάλινιτς με καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ 74-70, 4:07 πριν από τέλος.

Η Βαλένθια μείωσε στον πόντο με δύο βολές του Γουέμπ και ενώ καμία ομάδα δεν σκόραρε για σχεδόν τρία λεπτά! Το τελειωτικό χτύπημα το έδωσε ο Αμπρίνες, με το τρίποντό του να διαμορφώνει το σκορ σε 79-75, 31 δεύτερα πριν τη λήξη.

Για την Μπαρτσελόνα ο Μίροτιτς είχε 13 πόντους, ο Νίκο Λαπροβίτολα 19 και 5 ασίστ και ο Γιοκουμπάιτις 13. Για τη Βαλένθια, ο Γουέμπ μέτρησε 15 πόντους, ο Ριβέρο 18 και ο Αλεξάντερ 16.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 32-43, 57-59, 81-75