Μούρθια - Μπιλμπάο 89-83: Συγκλονιστική νίκη στη παράταση πριν το Περιστέρι

μουρθια

Η Μούρθια επικράτησε εντός έδρας της Μπολμπάο στη παράταση με σκορ 89-83, σε ένα παιχνίδι που έσπασαν καρδιές και πλέον ετοιμάζεται για την δεύτερη αγωνιστική του BCL κόντρα στο Περιστέρι.

Η Μούρθια επικράτησε σε ένα επικών διαστάσεων παιχνίδι που κρίθηκε στη παράταση επί της Μπιλμπάο, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στο Ισπανικό πρωτάθλημα με σκορ 89-83. Η Μούρθια βρέθηκε πίσω στο σκορ με 71-59, έξι λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, με την Μπιλμπάο να βρίσκεται «αγκαλιά» με την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες.

Όμως οι γηπεδούχοι είχαν αντίθετη άποψη και με ένα 16-6 επιμέρους σκορ κατάφεραν πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη να ισοφαρίσουν το παιχνίδι με καλάθι του Ραντεμπό. Στη συνέχεια ο Γκιέλο της Μπιλμπάο αστόχησε σε τρίποντο και το ματς οδηγήθηκε στη παράταση.

Εκεί ακολούθησε ένας μονόλογος της Μούρθια, με τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά με σκορ 89-83 και να φτάνουν στη παρθενική τους νίκη τη φετινή σεζόν ύστερα από δύο αγώνες. Επόμενη αναμέτρηση της Μούρθια είναι απέναντι στο Περιστέρι το οποίο αντιμετωπίζει την ερχόμενη Τρίτη στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την δεύτερη αγωνιστική του BCL.

Καθοριστικό για τη νίκη της Μούρθια στάθηκε το κομμάτι των ριμπάουντ, με τους γηπεδούχους να συγκεντρώνουν 51 έναντι 36 των φιλοξενούμενων.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ένις για την Μούρθια ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.