Ρεάλ Μαδρίτης - Σαραγόσα 101-95: Αγχώθηκε αλλά κέρδισε!

Δημήτρης Οικονόμου
Ο Τζάναν Μούσα με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης

Την πρώτη της νίκη στη Liga Endesa πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης, που επικράτησε με 101-95 της Σαραγόσα σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι ως το 37ο λεπτό.

Την ήττα από την Μπάγερν στην πρεμιέρα της EuroLeague θέλησε να αφήσει πίσω της η Ρεάλ Μαδρίτης, που υποδέχτηκε τη Σαραγόσα και αγχώθηκε ως το φινάλε για να πάρει τελικά τη νίκη με 101-95.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν μέσα στο παιχνίδι για περίπου 37 λεπτά αλλά το 86-84 μετατράπηκε σε ένα λεπτό σε 94-86. Πρώτος σκόρερ των Μαδριλένων ήταν ο Τζάναν Μούσα με 18 πόντους (4/5 2π., 1/3 3π.), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, με τον Γκάμπριελ Ντεκ να προσθέτει επίσης 18 και τον Αντρές Φελίζ να πετυχαίνει άλλους 13 δίχως να χάσει σουτ (3/3 2π., 1/1 3π., 4/4 1π.).

Στις 8 ασίστ σταμάτησε ο Καμπάτσο, που ανέλαβε οργανωτικό ρόλο, ενώ από την πλευρά των ηττημένων ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς ήταν σημείωσε 18, με τον Μπελ Χέινς να πετυχαίνει άλλους 21.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 47-46, 75-69, 101-95