Βαρέζε - Βίρτους 80-81: Δεν... αυτοκτόνησαν οι Μπολονέζοι

Ευαγγελος Στελλάκης

Η Βίρτους Μπολόνια (15-3) απέδρασε με ένα πολύτιμο διπλό από την έδρα της Βαρέζε (6-11) παρά τις... αυτοκτονικές τάσεις της στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αστόχησε στο τελευταίο σουτ ο Μάρκους Κιν των γηπεδούχων.

Την 15η νίκη της μετά από 18 ματς στην Serie A πανηγύρισε, έστω και με μπολικο άγχος, η Βίρτους Μπολόνια, η οποία χωρίς Μπελινέλι και Τεόντοσιτς κινδύνευσε στο φινάλε, αλλά τελικά δεν... κάηκε στο Βαρέζε.

Οι παίκτες του Σκαριόλο μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με +9, αλλά η Βαρέζε άγγιξε την ανατροπή, ροκανίζοντας σιγά-σιγά την διαφορά.

Στα 5'' πριν το άκουσμα της τελικής κόρνας, ο Μάρκους Κιν βρήκε το σουτ της νίκης, όμως αστόχησε για την Βαρέζε, με την Βίρτους να... ξεφυσά ανακουφισμένη. Μάλιστα ο Κιν ολοκλήρωσε το ματς με 0/9 τρίποντα, έχοντας μεν 13 πόντους αλλά οι 11 εξ αυτών ήταν βολές.

Οι νικητές είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Μαμ Ζαϊτέ με 17 πόντους (9 ριμπάουντ), ενώ 14 πρόσθεσε ο Κάιλ Ουίμς κι από 13 είχαν οι Παγιόλα (6ρ., 5α.) και Κορντινιέ.

Οι γηπεδούχοι πήραν 27 πόντους από τον εκπληκτικό Σάντερ-Βένε, ο οποίος «πυροβόλησε» 7 φορές από την περίμετρο (σε 11 προσπάθειες) κι είχε και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 48-41, 60-69, 80-81.