Σκαφάτι - Αρμάνι Μιλάνο 66-75: Ένα ημίχρονο αρκούσε για την ομάδα του Μεσίνα

Η Αρμάνι Μιλάνο σκόραρε τους 55 από τους 75 πόντους κόντρα στη Σκαφάτι (66-75) στο πρώτο ημίχρονο και πήρε τη φόρα για να φτάσει στη νίκη για το ιταλικό πρωτάθλημα.

Η Αρμάνι ξεπέρασε το εμπόδιο της Σκαφάτι μακριά από την έδρα της, καθώς επικράτησε με 75-66 στο μεταξύ τους ματς το απόγευμα της Κυριακής (09/10). Οι Μιλανέζοι σκόραραν τους 55 από τους 75 πόντους που σημείωσαν στο πρώτο ημίχρονο και έβαλαν μόλις 6 στο τελευταίο δεκάλεπτο, χωρίς αυτό να επηρεάσει την εξέλιξη του αγώνα.

Μάλιστα, οι δύο από αυτούς ήρθαν στα τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη με επιθετικό ριμπάουντ και ασίστ του Σιλντς στον Ρίτσι! Το τελικό 66-75 δικαίωσε την ομάδα του Μεσίνα που συνέχισε αήττητη στο πρωτάθλημα.

Ο Ντέιβις ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 πόντους σε 21 λεπτά αγώνα, όσα ακριβώς πάτησε στο παρκέ και ο Μέλι των 13 πόντων και 5 ριμπάουντ. Από εκεί και πέρα, ο Πάνγκος είχε 9 πόντους με 6 ασίστ, ενώ ο Σιλντς στο πρώτο επίσημο ματς για φέτος μέτρησε 5 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Για τη Σκαφάτι, στους 16 πόντους σταμάτησε ο Λαμπ, στους 15 ο Χένρι και στους 12 ο Πίνκινς.

Τα δεκάλεπτα: 25-33, 40-55, 52-68, 66-75