Βενέτσια - Βίρτους Μπολόνια 68-76: Πέρασε από τη Βενετία και έκανε το 3/3

Η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε το αήττητο στο ιταλικό πρωτάθλημα καθώς νίκησε και τη Βενέτσια εκτός έδρας με 76-68.

Μπορεί στην Euroleague να ψάχνει ακόμα την πρώτη της νίκη έχοντας χάσει από Εφές και Βιλερμπάν αλλά εντός των συνόρων τα πάει πολύ καλύτερα.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έκανε το 3/3 στο ιταλικό πρωτάθλημα καθώς πέρασε από τη Βενετία κερδίζοντας τη Βενέτσια η οποία παραμένει χωρίς νίκη (0-3) μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Ο Τόκο Σενγκέλια ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά στο ματς έχοντας 17 πόντους με 5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές και 4 ριμπάουντ σε 23 λεπτά συμμετοχής. «Διψήφιος» ήταν και ο Μάρκο Μπελινέλι με 11 πόντους αλλά και με μόλις 1/6 τρίποντα, ενώ οι Ζίζιτς και Ντιούφ πέτυχαν από 9 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Η Βίρτους εκμεταλλεύτηκε ουσιαστικά το καλό πρώτο ημίχρονο, όταν και είχε προηγηθεί με 12 πόντους διαφορά (31-43). Για την Βενέτσια ο άλλοτε παίκτης της ΑΕΚ, Μφιόντου Καμπενγκέλε είχε 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ οι Τεσιτόρι και Γουίτλ πρόσθεσαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 31-43, 54-60, 68-76.