Σιαλουάι - Ζάλγκιρις 63-91: Άνετη πρεμιέρα με μπροστάρη τον Μπραζντέικις

Δημήτρης Οικονόμου
Ζαλγκίρις

Εύκολο έργο είχε απέναντι στη Σιαλουάι η Ζάλγκιρις (63-91) με τον Ίγκνας Μπραζντέικις να σκοράρει 14 πόντους.

Υπόθεση ενός ημιχρόνου ήταν για τη Ζάλγκιρις η πρεμιέρα στην έδρα της Σιαλουάι για το πρωτάθλημα Λιθουανίας. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έκανε μια εντυπωσιακή 3η περίοδο, που την οδήγησε τελικά με ευκολία στο τελικό 63-91.

Η Ζάλγκιρις έτρεξε ένα επιμέρους 16-28 στο 3ο δεκάλεπτο και εκεί ουσιαστικά «καθάρισε», με τον Ίγκνας Μπραζντέικις να σκοράρει 14 πόντους και να αποτελεί έναν εκ των πρωταγωνιστών, με 4/5 δίποντα και 2/5 τρίποντα.

Μαζί του και ο Σιρβίντις στο σκοράρισμα, πετυχαίνοντας μεν 14 πόντους αλλά όταν το παιχνίδι είχε κριθεί. Από κοντά και οι Μπιρούτις, Λεκάβιτσιους με 11 αντίστοιχα, ενώ ο Φρανσίσκο έκλεισε με 9 πόντους και 6 ασίστ.

Από πλευράς ηττημένων, ο πρώην παίκτης της Καρδίτσας, Σακ Μπιουκάναν έμεινε στους 6 πόντους με 1/8 εντός παιδιάς και 4 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 34-40, 50-68, 63-91

@Photo credits: twitter/ @Zalgiris

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ Τελευταία Νέα