Αναντολού Εφές - Γιάλοβασπορ 100-59: Σαρωτική με διαφορά 41 πόντων!

Τζόνσον

Η Αναντολού Εφές έκανε φύλλο και φτερό την Γιάλοβασπορ στην πρεμιέρα του τουρκικού πρωταθλήματος, κερδίζοντας εύκολα με 100-59.

Μετά το «διπλό» στη Μπολόνια απέναντι στη Βίρτους, η Εφές έκανε... πάρτι την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος Τουρκίας. Άλλωστε το τελικό σκορ και το 100-59 απέναντι στη Γιάλοβασπορ αποδεικνύει του λόγου το αληθές.

Αν και δεν αγωνίστηκαν οι Σέιν Λάρκιν και Τζόρνταν Νουόρα, η ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς δεν είχε κανένα πρόβλημα να... διαλύσει τους αντιπάλους της. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Στάνλεϊ Τζόνσον, ο οποίος έκλεισε το ματς έχοντας 16 πόντους με 4/9 τρίποντα, ενώ ακολούθησαν σε απόδοση οι Οζντεμίρογλου (14π.), Οντσέλ (12π.), Μπομπουά (10π.) και Πουαριέ (10π.)

Τα πάντα είχαν κριθεί από το πρώτο ημίχρονο, όταν η Εφές είχε προηγηθεί με 60-25, έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους σκορ 31-12 στην δεύτερη περίοδο!

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 60-25, 81-40, 100-59.