Γιάλοβασπορ - Φενέρμπαχτσε 90-97: Ο Νικολό Μέλι την έστειλε στην παράταση και απέφυγε μέγα κάζο (vid)

fener

Η Φενέρμπαχτσε βρέθηκε ακόμα και στο -13 από την Γιάλοβασπορ, αλλά ο Νικολό Μέλι έστειλε το ματς στην παράταση και ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις υπέγραψε μια δραματική νίκη με 97-90.

Η Φενέρμπαχτσε βρέθηκε μια ανάσα από το να πέσει θύμα τεράστιας έκπληξης, όμως εν τέλει κατάφερε να αποδράσει από την έδρα της Γιάλοβασπορ με σκορ 97-90 κατόπιν παράτασης (κ.α. 83-83).

Το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στην τελευταία περίοδο, όμως βρήκε τρόπο να επιστρέψει και εν τέλει να αποφύγει την ήττα χάρη στο τεράστιο τρίποντο του Νικολό Μέλι.

Στην τελευταία επίθεση της ομάδας της Κωνσταντινούπολης, ο Ιταλός ψηλός αστόχησε και στις δύο βολές, όμως οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να καθαρίσουν το ριμπάουντ, με τον Κλαρκ να χάνει τη μπάλα από τον Ζάγκαρς και αυτή να φτάνει ξανά στον Μέλι.

Αυτός πρόλαβε το χρόνο για εκατοστά του δευτερολέπτου και ευστόχησε σε τρίποντο με ταμπλό για να γράψει το 83-83 και να στείλει σε νεκρό χρόνο το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, η ποιότητα και η ψυχραιμία των παικτών της Φενέρ μίλησε με μπροστάρη τον Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις και έτσι η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πήρε ένα πολύ σημαντικό, όπως αποδείχθηκε, «διπλό» αποφεύγοντας μια γκέλα ολκής.

Κορυφαίος για την Φενέρ, ο Χέιζ-Ντέιβις με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Μέλι να έχει 9 πόντους μαζί με 5 ριμπάουντ και φυσικά το τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση. Απο την Γιάλοβα, ο Γουές Κλαρκ είχε 23 πόντους και ο Κράμπελι 16 με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 44-34, 65-57, 83-83, 90-97