Μάτζικ - Σίξερς 114-116: Κράτησαν τη δεύτερη θέση με το... ζόρι (vid)

Οι Σίξερς χρειάστηκαν την παράταση για να φύγουν νικητές απ' το Ορλάντο με 116-114 και να διατηρηθούν στη 2η θέση της Ανατολής. Στους 35 πόντους σταμάτησε ο Τζοέλ Εμπίντ, 26 πρόσθεσε ο Τζέιμς Χάρντεν.

Οι Σίξερς δυσκολεύτηκαν, αλλά στο τέλος βρήκαν τον τρόπο για να πάρουν το «W» απέναντι στους αδιάφορους, αλλά πεισματάρηδες Ορλάντο Μάτζικ.

Η Φιλαντέλφια ήταν πίσω στο σκορ με 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, με 10 στο ξεκίνημα του τελευταίο δωδεκαλέπτου, ενώ 1:25 πριν το τέλος της παράτασης το σκορ ήταν 113-109 υπέρ των Μάτζικ!

Ένα επί μέρους 7-1 σε αυτό το διάστημα τους έδωσε τη νίκη και τους διατήρησε στη 2η θέση της Ανατολής. Οι Μάτζικ - μετά από δύο εύστοχες βολές του Χάρντεν - είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς, αλλά ο Κόουλ Άντονι (19π.) αστόχησε για τρεις.

Το πιο φοβερό είναι ότι στην κανονική διάρκεια το ισόπαλο 104-104 διατηρήθηκε στα τελευταία 3:04 του αγώνα, με τις δύο ομάδες να χάνουν απανωτές επιθέσεις, ανάμεσά τους και ένα σουτ της τελευταίας στιγμής από τον Ταϊρίς Μάξεϊ.

Ο Τζοέλ Εμπίντ μέτρησε 35 πόντους (2/5 τριπ., 7/23 διπ., 15/17 βολές), 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Χάρντεν πρόσθεσε 26 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και ο Τομπάιας Χάρις 26 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-24, 59-47, 80-74, 104-104 (κ.α.), 114-116 (παρ.)