Λέικερς - Καβαλίερς 100-114: Ασταμάτητο το Κλίβελαντ, όγδοη σερί νίκη (vid)

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς (8-1) με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να σημειώνει ακόμη μία τριαντάρα επικράτησαν των Λος Άντζελες Λέικερς (2-7) με σκορ 114-100, μόλις στη 2η επικράτηση των Καβς κόντρα στον ΛεΜπρόν Τζέιμς στα 20 χρόνια της καριέρας του!

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ πέτυχε τουλάχιστον 30 πόντους για έκτο ματς τη φετινή σεζόν και οι Κλίβελαντ Καβαλίερς επέκτειναν το νικηφόρο σερί τους στις 8 νίκες (116-100), το δεύτερο μεγαλύτερο από το 2017, όταν είχαν μετρήσει 13 συνεχόμενες επικρατήσεις και είχαν τον ΛεΜπρόν Τζέιμς στο ρόστερ τους. Και όλα αυτά, ενώ οι Λος Άντζελες Λέικερς είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο.

Μάλιστα, προηγήθηκαν με 36-30 στο 1ο δωδεκάλεπτο, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν! Για τον ΛεΜπρόν Τζέιμς μία απώλεια από την πρώτη ομάδα του στο ΝΒΑ, τους Καβαλίερς, δεν είναι ακριβώς πρωτόγνωρο συναίσθημα, αλλά είναι σίγουρα σπάνιο.

Η δεύτερη φορά του «Βασιλιά»

Η επικράτηση των Καβς στο Λος Άντζελες είναι μόλις η δεύτερη ήττα του «Βασιλιά» σε 19 αναμετρήσεις, με την πρώτη να συμβαίνει πριν από έντεκα χρόνια και ενώ τότε φορούσε τη φανέλα των Μαϊάμι Χιτ (Μάρτιος 2011).

Ο Μίτσελ τελείωσε το ματς με 33 πόντους, ο Ντάριους Γκάρλαντ πρόσθεσε 24, ενώ ο Τζάρετ Άλεν είχε 16 πόντους, 11 ριμπάουντ. Για τους Λέικερς, ο Τζέιμς σημείωσε 27 πόντους, ο Άντονι Ντέιβις πρόσθεσε 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ τελείωσε το ματς με 19 πόντους, 10 ασίστ.

Ωστόσο, όταν οι Καβαλίερς ανέτρεψαν το -12 που βρέθηκαν πίσω κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, κανείς από τη δυναμική τριάδα των Λέικερς δεν μπορούσε να κάνει κάτι για να ανατρέψει την 7η φετινή ήττα.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-30, 64-58, 80-87, 100-114