Κολοσσός - Περιστέρι 104-93: Οι Ροδίτες... άντεξαν στη ματσάρα των δύο παρατάσεων

Ματσάρα στη Ρόδο, με τον Κολοσσό να επιβιώνει στο τέλος και να επικρατεί με 104-93 του Περιστερίου Bwin στη ματσάρα των δύο παρατάσεων για την πρεμιέρα της Basket League.

Με ήττα ξεκίνησε το... ταξίδι του στην φετινή Basket League το Περιστέρι Bwin. Ο ψυχωμένος Κολοσσός άντεξε και μετά από μια ματσάρα δύο παρατάσεων και επικράτησε με 104-93 της ομάδας του Σπανούλη. Κορυφαίοι για το σύνολο του Σεγκούρα, οι Τζόργκενσεν και Μπραίκοβιτς, ενώ φοβερός στη δημιουργία ήταν ο Περάντες με 14 ασίστ. Εξαιρετικοί Ράγκλαντ και Γουίλιαμς από το Περιστέρι.

Στα πέντε τρίποντα σταμάτησε ο Τζόργκενσεν, ενώ 10 ασίστ για το Περιστέρι είχε ο μαέστρος Ράγκλαντ. Ματς-διαφήμιση για το άθλημα στη Ρόδο για την πρεμιέρα της Basket League.

Το ματς

Με το τρίποντο του Πουλιανίτη, το Περιστέρι Bwin προηγήθηκε με 4-11, κάνοντας καλή εκκίνηση στο ματς. Ο Κολοσσός αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε με τον Ουτόμι στο 5' σε 15-15. Η ομάδα του Σπανούλη δεν πτοήθηκε και με τον Χαντς έφερε τη διαφορά στο +7 (20-27), δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου.

Το τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ έφερε το ματς στο 25-32 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Από εκείνο το σημείο, οι Ροδίτες... αφυπνίστηκαν, πάτησαν... γκάζι και έσφιξαν την άμυνα τους. Με ένα επιμέρους 13-2, η ομάδα του Σεγκούρα έκανε το 38-24 με τον Τζόργκενσεν. Ο Κένι Γουίλιαμς μείωσε σε 40-39, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Ο Γουίλιαμς ήταν πρώτος σκόρερ στο ημίχρονο με 11 πόντους, με τον Ράγκλαντ να μοιράζει 5 ασίστ.

Ο Ουτόμι συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στο Περιστέρι, γράφοντας το 50-44. Η ομάδα του Σεγκούρα έφυγε με 64-57 χάρη στο καλάθι του Κολοβέρου. Οι Πρίγκιπες της Δυτιχής Όχθης κατάφεραν να μειώσουν σε 64-59 με δύο βολές του Ράγκλαντ στο 29'.

Ο Μήτρου-Λονγκ έφερε το ματς στον πόντο (69-68) στο 34', όμως ο Γόντικας με όμορφη προσπάθεια και γκολ-φάουλ έγραψε το 74-70. Ο Ράγκλαντ με μεγάλο τρίποντο σκόραρε για το 77-75 στο 38', ενώ με τρίποντο του Γουίλιαμς το Περιστέρι πέρασε μπροστά με 77-78. Ο Ράγκλαντ σκόραρε για το 78-80, με τον Τζόργκενσεν να ισοφαρίζει στα 20 δευτερόλεπτα. Ο Ράγκλαντ αστόχησε στην τελευταία επίθεση της 4ης περιόδου και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Μπραίκοβιτς σκόραρε για το 86-84 στο 44' , ενώ ο Ρένφρο ισοφάρισε με κάρφωμα στα 4 δευτερόλεπτα. Το ματς πήγε στη δεύτερη παράταση. Ο Πόλεϊ κάρφωσε για το 94-90, δύο λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης παράτασης. Ο Μπραίκοβιτς έκανε το 99-92 στα 47 δευτερόλεπτα και κλείδωσε τη νίκη του Κολοσσού.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 42-39, 64-59, 80-80, 86-86 (α' παρ.), 104-93 (β' παρ.)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Κολοσσός κράτησε την ψυχραιμία του στη δεύτερη παράταση και πήρε καλύτερες αποφάσεις, ενώ υποχρεώσε το Περιστέρι να σουτάρει με 42% εντός παιδιάς.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζόργκενσεν έκανε εξαιρετικό ματς με 21 πόντους, αλλά και με 7 ριμπάουντ. Μαζί του ο κομβικός Μπραίκοβιτς στην παράταση με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: O Nτάνγκουμπιτς έμεινε άποντος με 0/3 σουτ σε 25 λεπτά και δεν βοήθησε.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ράγκλαντ έκανε ματσάρα με 24 πόντους και 10 ασίστ, όπως και ο Γουίλιαμς με 21 και 6 ριμπάουντ. Δεν έφτασαν όμως στο Περιστέρι.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Πόλεϊ και Ουτόμι είχαν 16 και 13 πόντους αντίστοιχα, δίνοντας σημαντικές λύσεις.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 14 ασίστ του Περάντες, αλλά και τα 5 τρίποντα του Τζόργκενσεν.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Το Περιστέρι υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στις 14 Οκτώβρη, ενώ ο Κολοσσός δοκιμάζεται στην έδρα του Λαυρίου στις 16 Οκτώβρη.