Ράπτορς - Γουίζαρντς 111-107: Ανατροπή από το -23 με σούπερ Σιάκαμ (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Με τον Πασκάλ Σιάκαμ να κάνει ρεκόρ σεζόν με 39 πόντους, οι Τορόντο Ράπτορς επέστρεψαν από το -23 και επικράτησαν των Γουίζαρντς εντός έδρας με 111-107.

Τίποτε δεν μπορούσε να προδικάσει τα όσα θα επακολουθούσαν στην «Scotiabank Arena» του Τορόντο λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Απλούστατα οι Γουίζαρντς είχαν βάλει γερές βάσεις για την εκτός έδρας νίκη τους καθώς είχαν βρεθεί στο +23 (71-48) τρία λεπτά μετά την έναρξη της 3ης περιόδου. Φευ... Στη συνέχεια ήρθαν τα πάνω-κάτω. Οι Ράπτορς «πάτησαν» το γκάζι, ανέβασαν την ένταση στην άμυνα και με πραγματοποίησαν έως το τέλος του αγώνα επιμέρους 63-36!

Το παιχνίδι έγινε γκραν γκινιόλ στο φινάλε καθώς οι μεν Γουίζαρντς «αυτοκτονούσαν» κάνοντας λάθη και αστοχώντας στις επιθέσεις τους, ενώ οι Ράπτορς είχαν το μομέντουμ στο ματς. Στα 51'' ο Μπουσέρ ισοφάρισε σε 107-107 ενώ ο Σιάκαμ με καλάθι στα 7'' έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 109-107. Ακολούθησε λάθος του Κούζμα στα 2'' και η ομάδα του Τορόντο έφτασε σε μια ανέλπιστη, βάσει της αρχικής εικόνας του αγώνα, νίκη.

Ο Σιάκαμ πραγματοποίησε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι έχοντας 39 πόντους (season high) με 15/20 δίποντα, 9/14 βολές,. 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα αλλά και 6 λάθη. Ο Μπαρνς πρόσθεσε άλλους 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 4 ασίστ, ενώ ο Σρούντερ ήταν πολύ άστοχος με 1/12 εντός παιδιάς.

Για τους Γουίζαρντς που έχουν 2-8 ρεκόρ, ο Κούζμα σταμάτησε στους 34 πόντους με 14/25 σουτ, ενώ ακολούθησαν οι Πουλ και Γκάφορντ με 14 πόντους έκαστος.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-32, 45-64, 81-91, 111-107.

@Photo credits: @Raptors