Γουόριορς - Τίμπεργουλβς 101-104: Μετά την... κλωτσοπατινάδα, καθάρισε ο Τάουνς (vid)

Ο Καρλ Άντονι Τάουνς.

Οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς αποχώρησαν με τη νίκη από την έδρα των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς (104-101) σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από τρεις αποβολές στα πρώτα λεπτά.

Οι συσχετισμοί του αγώνα ανάμεσα στους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς και τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς άλλαξαν νωρίς (104-101 υπέρ των «Λύκων»). Οι Γουόριορς είχαν εκτός τον Στεφ Κάρι (πρόβλημα στο γόνατο) και μετά από σχεδόν δύο λεπτά στον αγώνα αποβλήθηκαν οι Κλέι Τόμπσον και Ντρέιμοντ Γκριν λόγω ενός σοβαρού επεισοδίου με τον Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς και άλλους παίκτες.

Οι Γουόριορς βρήκαν τον τρόπο να μείνουν στο ματς. Ο Ντάριο Σάριτς σημείωσε 21 πόντους και ο Μπράντιν Ποντζιέμσκι 23 κράτησαν την ομάδα τους στο σκορ μέχρι το τέλος.

Οι Τίμπεργουλβς προηγήθηκαν με κόπο με 104-98, στα 4 δεύτερα πριν το τέλος, «σβήνοντας» διαφορά 12 πόντων, την οποία είχε δημιουργήσει νωρίτερα η ομάδα του Κερ.

Ο Καρλ Άντονι Τάουνς ήταν ο πρωταγωνιστής των νικητών με 33 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Άντονι Έντουαρντς πρόσθεσε 20 πόντους, ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ είχε 9 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-22, 59-54, 83-76, 101-104.