Μάβερικς-Θάντερ 120-126: Το 30-0 σερί και το triple-double του Ντόντσιτς δεν ήταν αρκετά (vid)

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ (13-6) επιβίωσαν στη μάχη με τους Ντάλας Μάβερικς (11-8), επικρατώντας με 120-126 παρά το 30-0 σερί των γηπεδούχων στην τέταρτη περίοδο και το triple-double του Λούκα Ντόντσιτς!

Απίθανα πράγματα στο Ντάλας, εκεί όπου οι Θάντερ επιβλήθηκαν των Μάβερικς με 120-126 και παραμένουν στο κατόπι των πρωτοπόρων της Δύσης, Τίμπεργουλβς μολονότι είδαν τους γηπεδούχους να τρέχουν σερί 30-0 στην τέταρτη περίοδο!

Ο Κένριχ Γουίλιαμς σκόραρε για το 87-111 των Θάντερ στα 11:09 για το φινάλε του αγώνα όμως οι Μάβερικς απάντησαν με 30 αναπάντητους πόντους, κάνοντας το 117-111 με τον Λούκα Ντόντσιτς ενώ απέμεναν 4:18! Παρ' όλα αυτά, η Οκλαχόμα είχε καλύτερες επιλογές και έφτασε στη νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 13-6.

Ρεκόρ στο ΝΒΑ το 30-0

Το σερί 30-0 των Μαβς αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ, αφού η προηγούμενη καλύτερη επίδοση ήταν το 29-0 των Καβαλίερς κόντρα στους Μπακς στις 6 Δεκεμβρίου 2009. Έτσι πήγε στράφι το triple-double του Λούκα Ντόντσιτς, το 59ο στην καριέρα του Σλοβένου που σημείωσε 36 πόντους, 18 ασίστ και 15 ριμπάουντ σε 46 λεπτά (season-high).

Για τους νικητές που είχαν οκτώ παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Τζέιλεν Γουίλιαμς είχε 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ ο Σάι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ πρόσθεσε 17 πόντουςς, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ σε 39'.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-33, 56-72, 84-107, 120-126