Πέισερς - Σέλτικς 122-112: Ο Χαλιμπέρτον σε ρόλο ηγέτη με triple-double και η Ιντιάνα στο Final Four του Λας Βέγκας (vid)

Σπύρος Μαρκεζίνης

Οι Ιντιάνα Πέισερς επικράτησαν των Μπόστον Σέλτικς με 122-112 και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του In-Season Tournament στο NBA.

Οι Ιντιάνα Πέισερς, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Ταϊρίς Χαλιμπέρτον, κατάφεραν να γίνουν η πρώτη ομάδα στην ιστορία του In-Season Tournament η οποία πήγε στο Final Four της νέας διοργάνωσης του NBA, αφού έπειτα από πολύ κόπο πήραν τη νίκη με 122-112.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι σημείωσαν μία πολύ μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, εκεί όπου με ένα σερί 16-6 γύρισαν τον ρυθμό του ματς υπέρ τους και έφτασαν στο τέλος στην επικράτηση.

Καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον ο οποίος σημείωσε triple-double έχοντας σε 40:06 λεπτά συμμετοχής συνολικά 26 πόντους ενώ παράλληλα μοίρασε 13 ασίστ και μάζεψε 10 ριμπάουντ.

Επίσης καλό ματς πραγματοποίησε ο Μπάντι Χιλντ με 21 πόντους ενώ ο Μάιλς Τέρνερ είχε double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την πλευρά των ηττημένων, ρόλο ηγέτη είχε ο Τζέισον Τέιτουμ με 32 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Τζέιλεν Μπράουν να ακολουθεί από κοντά με 30 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-22, 55-48, 78-85, 112-119

@Photo credits: NBA/Getty Images