Ντόντσιτς: Το ασύλληπτο triple double στο ημίχρονο και η βραδιά των ρεκόρ (vid)

Νίκος Καρφής
Ο Λούκα Ντόντσιτς είχε triple double στο ημίχρονο κόντρα στη Γιούτα και το συνδύασε με αρκετά ρεκόρ.

Οι Μάβερικς επικράτησαν εύκολα με 147-97 των Τζαζ, αφού ο Λούκα Ντόντσιτς το πήγε σε άλλο επίπεδο και ήταν... εξωγήινος. Ο Σλοβένος σταρ είχε 40 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ με 6 τρίποντα, κάτι που πέτυχε σε μόλις τρία δωδεκάλεπτα.

Μάλιστα πέτυχε triple double 29 πόντων από το ημίχρονο. Επιπλέον είναι το έβδομο ματς της καριέρας του με 40+ πόντους, 10+ ριμπάουντ και 10 + ασίστ, ισοφαρίζοντας τον θρύλο Γουίλτ Τσάμπερλεϊν στην 4η θέση της λίστας με τις περισσότερες τέτοιες επιδόσεις της ιστορίας.

Τέλος αυτό ήταν το πρώτο triple double που πετυχαίνει στην καριέρα του στο ημίχρονο, ενώ είναι και το υψηλότερο triple double ημιχρόνου από πλευράς σκοραρίσματος στην ιστορία του ΝΒΑ. Δεν υπάρχουν λόγια για αυτό που έκανε ο Σλοβένος ηγέτης του Ντάλας.