Γουόριορς - Σέλτικς 132-126: «Καληνύχτα Βοστώνη» από τον απίθανο Κάρι (vid)

Δημήτρης Οικονόμου

Με ένα ακόμα μοναδικό σόου ο Στέφ Κάρι έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στο 132-126 των Γουόριορς επί των Σέλτικς, που ήρθε στην παράταση με ανατροπή 17 πόντων.

«Night Night» Βοστώνη! Ο Στεφ Κάρι έβγαλε ξανά τον πανηγυρισμό του από τη φαρέτρα του, αφού πρώτα «σκότωσε» τους Σέλτικς (20-6) για να δώσει μια μεγάλη νίκη στους Γουόριορς (13-14) στην παράταση με 132-126.

Ο Κάρι ήταν αυτός που υπέγραψε τη μεγάλη προσπάθεια για ανατροπή στην κανονική διάρκεια με τα μεγάλα του σουτ. Σκοράροντας το τρίποντο που έφερε το παιχνίδι στον πόντο για το 115-116, τρία λεπτά πριν το τέλος. Μάλιστα με τον Ντέρικ Γουάιτ αντίπαλο δέος τα τρίποντα έπεφταν... βροχή, αλλά ο Στεφ ισοφάρισε σε 121-121, στο 1'36''. Οι Σέλτικς έχασαν τρεις ευκαιρίες στην επόμενη κατοχή και το παιχνίδι μοιραία πήγε στην παράταση με τον Τέιτουμ να μην μπορεί να πετύχει το νικητήριο σουτ.

Εκεί ο Στεφ ανέλαβε ξανά. Ένα λέι-απ στα 38.2'' για το 127-123 και παρά τη γρήγορη απάντηση του Χόρφορντ, ένα ακόμα μεγάλο σουτ για το 130-126 που ουσιαστικά υπέγραψε και τη μεγάλη νίκη. Εκεί δόθηκε και το σύνθημα για τον πανηγυρισμό του.

Ο Κάρι ολοκλήρωσε με 33 και 6/11 τρίποντα, 6 ασίστ, ενώ ο Κλέι Τόμπσον διανύει εκπληκτικό μήνα προσθέτοντας άλλους 24. Στους 30 σταμάτησε ο πρώτος σκόρερ της Βοστώνης, Ντέρικ Γουάιτ με 7/18 τρίποντα, ενώ ο Μπράουν πέτυχε 28 με 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, την ώρα που ο Τέιτουμ έβαλε 15 με 5/17 εντός παιδιάς.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-40, 62-65, 86-97, 121-121 κ.δ., 132-126