Κινγκς - Μάτζικ 138-135: Πήρε τo ΕΠΟΣ των 2 παρατάσεων το Σακραμέντο κόντρα στον 43άρη Μπανκέρο, δεν έπαιξε ο Βεζένκοβ (vid)

Νίκος Καρφής
Σε μια αδιανόητη ματσάρα, οι Κινγκς επικράτησαν με 138-135 των Μάτζικ μετά από 2 παρατάσεις. Δεν αγωνίστηκε ο Βεζένκοβ.

Οι Κινγκς άντεξαν στο τέλος και μετά από ένα έπος, κατάφεραν να επικρατήσουν με 138-135 των Μάτζικ στη δεύτερη παράταση. Έτσι πήγαν στο 20-13, ρίχνοντας τους ηττημένους στο 19-16. Από τα καλύτερα ματς της σεζόν στο ΝΒΑ.

Show από Μπανκέρο, Σαμπόνις και Μονκ

O Mπανκέρο έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 116-118 στα 15 δευτερόλεπτα, όμως ο Μονκ ισοφάρισε στα 10 δευτερόλεπτα και έστειλε το ματς στην παράταση. O Mπανκέρο ισοφάρισε σε 127-127, ένα λεπτό πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου και έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση. Ο Φοξ με μεγάλο τρίποντα, 58 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της 2ης παράτασης έκανε το 137-135, ενώ ο Μπανκέρο αστόχησε στο σουτ που θα έστελνε το ματς σε τρίτη παράταση.

Για τους Κινγκς ο Μονκ είχε 37 πόντους και 9 ασίστ, ο Μάρεϊ πρόσθεσε 28 πόντους με 12 ριμπάουντ, ενώ ο Σαμπόνις ήταν τριπλός με 22 πόντους, 23 ριμπάουντ και 12 ασίστ σε μια τρομερή εμφάνιση. Δεν έπαιξε ο Βεζένκοβ.

Από την άλλη πλευρά ο απίθανος Μπανκέρο μέτρησε 43 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Σαγκς μέτρησε 24 πόντους και ο Χούσταν τελείωσε με 15 πόντους.