Σπερς - Μπακς 121-125: Μεγάλη «μάχη» στο Τέξας με πρωταγωνιστές Αντετοκούνμπο και Γουεμπανιάμα (vids)

Σπύρος Μαρκεζίνης

Οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν νικηφόρα από την έδρα των Σπερς με εκπληκτικό Αντετοκούνμπο κόντρα στον εξαιρετικό Γουεμπανιάμα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα πρόσφεραν μία τρομερή μάχη στην μεταξύ τους αναμέτρηση, ανάμεσα στους Μιλγουόκι Μπακς και τους Σαν Αντόνιο Σπερς για το NBA. Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας για μία ακόμη φορά σε πάρα πολύ καλή βραδιά τον Έλληνα σταρ τους που σημείωσε double-double, πήραν τη νίκη με 125-121.

Με αυτόν τον τρόπο τα «ελάφια» ανέβηκαν στο 25-10 ενώ τα «σπιρούνια» έπεσαν στο 5-29.

Ενώ απέμενε 1:09 για τη λήξη του ματς, ο Γουεμπανιάμα με τρίποντο έκανε το 121-121 ωστόσο ο Giannis με καλάθι και φάουλ ανέβασε τη διαφορά στους 3 πόντους ενώ λίγο αργότερα και μετά από άστοχες επιθέσεις των Σπερς, οι βολές του Κόνατον στα τελευταία 2 δευτερόλεπτα διαμόρφωσαν το τελικό 125-121.

Από την πλευρά των νικητών, ο Αντετοκούνμπο, πέρα από τους 44 πόντους κατάφερε να μαζέψει επίσης 14 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ και 1 τάπα σε 39:30 λεπτά εντός παρκέ. Ο Ντέμιαν Λίλαρντ είχε 25 πόντους με 10 ασίστ ενώ ο Μίντλετον έμεινε 12 συνολικά πόντους.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Βασέλ με 34 πόντους ωστόσο πολύ καλό αγώνα πραγματοποίησε και ο Γουεμπανιάμα, ο οποίος «άγγιξε» και αυτός το double-double με 27 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 26:11 λεπτά εντός παρκέ!

Τα δωδεκάλεπτα: 38-31, 64-59, 93-93, 125-121