Μπακς - Τζαζ 116-132: Το triple double του Αντετοκούνμπο δεν σώζει την... τρύπια άμυνα (vid)

Οι Μιλγουόκι Μπακς (25-12) ηττήθηκαν από τους Γιούτα Τζαζ (18-20) με σκορ 132-116, για την τέταρτη ήττα τους στα τελευταία πέντε ματς

Η παράκληση του Γιάννη Αντετοκούνμπο για την περηφάνια που πρέπει να βρουν οι Μιλγουόκι Μπακς στην αμυντική τους συνέπεια, δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.

Οι Γιούτα Τζαζ έφυγαν με τη νίκη από το Fiserv Forum (132-116), αφού πρώτα προηγήθηκαν με 41-23 στην 1η περίοδο και με 77-46 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου!

Ειδικά στο πρώτο δωδεκάλεπτο, οι Τζαζ μέτρησαν το απίθανο 11/17 τρίποντα, ενώ μετά από 24 αγωνιστικά λεπτά είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Μάρκανεν 11, Σέξτον 11, Ολίνικ 10, Κόλινς 12 και Κλάρκσον 12.

Η ανατροπή των Μπακς

Και οι Μπακς δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα άλλο, απ' το να κυνηγούν το σκορ. Και να ξεφορτωθούν τον κακό τους εαυτό.

Και για λίγο, μόλις ξεκίνησε το 3ο δωδεκάλεπτο, τα κατάφεραν. Με 3:37 για το τέλος της περιόδου, το σκορ είχε γίνει 93-80 και ένα δίποντο του Μπόμπι Πόρτις έκλεισε ακόμα περισσότερο την... ψαλίδα στο -9 (97-88).

Μόνο που η προσπάθεια έμεινε στη... μέση. Με 5:26 για το τέλος του αγώνα, ο Μίντλετον με τρίποντο (23π.) μείωσε στους 7 (115-108), αλλά οι Τζαζ φρόντισαν να «κλείσουν» το ματς (8-0 από Νταν, Φοντέκιο, Μάρκανεν) και οδήγησαν τους θεατές στις εξόδους.

Το triple double του Giannis

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κατέγραψε triple double (25π., 10/18 διπ., 0/2 τριπ., 5/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ) και πέρα από τον Μίντελετον, ο Μαλίκ Μπίσλεϊ είχε 17 πόντους και ο Μπρουκ Λόπεζ 13. Εκτός για προσωπικούς λόγους ήταν ο Ντάμιαν Λίλαρντ.

Πλέον, οι Μπακς μετρούν τέσσερις ήττες στα πέντε τελευταία ματς, ενώ ακολουθούν οι αναμετρήσεις απέναντι σε Σέλτικς (εντός), Γουόριορς (εντός), Κινγκς (εντός) και Καβαλίερς (εκτός).

Οι Τζαζ είχαν πρώτους σκόρερ τους Μάρκανεν και Κλάρκσον (από 21π.) ενώ ο Κόλινς είχε 19, όσους και ο Σέξτον.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-41, 46-77, 90-100, 116-132.