Μάβερικς - Γκρίζλις 103-120: Ντάλας, έχουμε πρόβλημα (vid)

Οι Μέμφις Γκρίζλις (14-23) στο πρώτο ματς μετά την είδηση ότι ο Τζα Μοράντ θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν, πήραν τη νίκη κόντρα στους Ντάλας Μάβερικς (22-16) με σκορ 120-103. Δύο φορές αποχώρησε με τραυματισμό ο Λούκα Ντόντσιτς.

Ο Ντέσμοντ Μπέιν σημείωσε 32 πόντους και οδήγησε τους Μέμφις Γκρίζλις στην επικράτηση, στην έδρα των Ντάλας Μάβερικς (120-103).

Σε μία αναμέτρηση με μπόλικες απουσίες και άλλους τόσους τραυματισμούς. Ο Μάρκους Σμαρτ πρόλαβε να σημειώσει 23 πόντους, προτού τραυματιστεί στο δάκτυλο του χεριού του (εξάρθρωση) και αποχωρήσει 7:38 πριν το τέλος της 3ης.

Ο Λούκα Ντόντσιτς αποχώρησε για πρώτη φορά στο πρώτο ημίχρονο, μετά από μία άτσαλη πτώση στο παρκέ. Επέστρεψε για να αγωνιστεί ξανά. Και να αποχωρήσει εκ νέου. Το «μπες - βγες» δεν εμπόδισε τον Σλοβένο να σημειώσει 31 πόντους (6 ριμπ., 6 ασίστ, 3 κλεψ.). Ο Καϊρί Ίρβινγκ πρόσθεσε 33 πόντους (8 ριμπ., 4 ασίστ, 4 κλεψίματα).

Αλλά αυτό δεν έφερε την... Άνοιξη για τους Μάβερικς, αφού η διαφορά ήταν σε υψηλά επίπεδα από την 3η περίοδο και μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-29, 53-68, 83-103, 103-120.

@Photo credits: NBA/Getty Images