Κλίπερς - Θάντερ 128-117: Tο πήρε πάνω και το... καθάρισε ο Πολ Τζορτζ (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Με τον Πολ Τζορτζ να παίρνει την κατάσταση τα χέρια του σημειώνοντας 28 από τους 38 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, οι Λος Άντζελες Κλίπερς κατάφεραν να «λυγίσουν« τους αξιόμαχους Θάντερ με 128-117.

Την ώρα που οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ είχαν επιστρέψει στο ματς και έμοιαζαν πιο ικανοί από ποτέ άλλοτε να ολοκληρώσουν την ανατροπή ρίχνοντας τους Κλίπερς στο καναβάτο της «crypto.com Arena», ανέλαβε δράση ο Πολ Τζορτζ!

Συγκεκριμένα η Οκλαχόμα είχε πάρει προβάδισμα στο σκορ με 115-114 στα 3:37 πριν από το τέλος του αγώνα αλλά έκτοτε ο Πολ Τζορτζ πέτυχε 11 πόντους (από τους 14 των Κλίπερς έως το τέλος) και δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να κάνουν τη ζημιά στην ομάδα του.

Συνολικά ο σούπερ σταρ των «Κλιπς» είχε 38 πόντους (σ.σ. οι 28 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο) με 9/12 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και κανένα λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής. Οι Λέοναρντ και Χάρντεν πέτυχαν από 16 πόντους ο καθένας ενώ ο Πλάμλι είχε από τη πλευρά του άλλους 14 πόντους.

Για την ομάδα της Οκλαχόμα που γνώρισε τη δεύτερη σερί της ήττα, ο Τζέιλεν Γουίλιαμς ήταν πρώτος σκόρερ με 25 πόντους και 10/14 εντός παιδιάς, ενώ οι Ντορτ και Γκίλτζιους-Αλεξάντερ πρόσθεσαν από 19 πόντους έκαστος. Ο Μίτσιτς αγωνίστηκε 11 λεπτά και είχε 7 πόντους, 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-30, 65-61, 99-89, 128-117.

@Photo credits: NBA/Getty Images