Ρόκετς - Θάντερ 110-123: Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και Χόλμγκρεν «υπέγραψαν» την 5η σερί νίκη (vid)

Γιώργος Κούβαρης

«Πάτησε» κορυφή στη Δύση η ομάδα της Οκλαχόμα μετά τη νίκη της στο Χιούστον επί των Ρόκετς με 123-110.

Η ανοδική πορεία των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ αποτυπώθηκε εμφατικά στην κατάταξη της Δύσης καθώς μετά την 5η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα, «έπιασαν» τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς στο 40-17 ρεκόρ και δη στην κορυφή της Περιφέρειας!

Και αυτό το οφείλουν κυρίως στους Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και Τσετ Χόλμγκρεν. Ο Καναδός σούπερ σταρ πέτυχε 36 πόντους έχοντας 11/20 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από τη πλευρά του ο υποψήφιος «rookie of the year» γέμισε και με το παραπάνω την στατιστική του καθώς τελείωσε το ματς με 29 πόντους (6/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές), 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 τάπες, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 33 λεπτά.

Ο Τζέιλεν Γουίλιαμς συμπλήρωσε ιδανικά τους συμπαίκτες τους με άλλους 22 πόντους, 5 τελικές πάσες και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Λου Ντορτ βοήθησε αρκετά με το περιφερειακό του σουτ καθώς είχε 14 πόντους με 4/6 τρίποντα.

Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι Ρόκετς στηρίχθηκαν στους Τζαμπάρι Σμιθ Τζούνιορ (20π., 17ριμπ., 4ασ.), Φρεν ΒανΒλιτ (20π., 4/10τρ.) και Αλπερέν Σενγκούν (19π., 12ριμπ.) ωστόσο δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-31, 62-57, 83-87, 110-123.

@Photo credits: NBA/Getty Images