Λέικερς - Κινγκς 120-130: «Βασιλιάδες» στην Καλιφόρνια με απίθανους Φοξ και Σαμπόνις (vid)

Οι Κινγκς άλωσαν το Λος Άντζελες και έφυγαν νικητές από την έδρα των Λέικερς με 130-120.

Με μία πολύ μεγάλη νίκη συνέχισαν την προσπάθειά τους στο NBA οι Σακραμέντο Κινγκς, οι οποίοι κατάφεραν να επιβληθούν στην έδρα των Λος Άντζελες Λέικερς με 130-120.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «βασιλιάδες», ο Ντι’ Άρον Φοξ που ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας συνολικά 44 πόντους σε 39:27 λεπτά εντός παρκέ. Μεγάλη εμφάνιση ωστόσο πραγματοποίησε και ο Ντομάντας Σαμπόνις που στο τέλος του ματς μέτρούσε από 16 πόντους με 20 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Ο Μαλίκ Μονκ είχε από 26 πόντους, ο Ναβιόν Μίτσελ 12 και ο Χάρισον Μπαρνς 11.

Για τους γηπεδούχους, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ξεχώρισε με τους 31 πόντους του σε 36:08 λεπτά ενώ παράρλληλα έβγαλε και 13 ασίστ. Ο Ρούι Χατσιμούρα ακολούθησε στους 29 πόντους, ο Όστιν Ριβς είχε 18, ο Άντονι Ντέιβις 14 και ο Ντ’Άντζελο Ράσε 10.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-28, 57-72, 92-104, 120-130

@Photo credits: NBA/Getty Images