Λέικερς - Μπακς 123-122: Ο Ράσελ λύτρωσε τους γηπεδούχους στο απίθανο ντέρμπι κόντρα στον «τριπλό» Αντετοκούνμπο (vids)

ΝτιΆντζελο Ράσελ

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι, οι Λέικερς επιβλήθηκαν των Μπακς με 123-122.

Οι Μιλγουόκι Μπακς αντιμετώπισαν εκτός έδρας τους Λος Άντζελες Λέικερς και έπειτα από μία τρομερή ματσάρα, οι γηπεδούχοι επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 123-122, σε μία βραδιά όπου ο Ράσελ... πετούσε φωτιές και ολοκλήωσε με 44 πόντους κόντρα στο triple double του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα από την Καλιφόρνια ανεβάζει το ρεκόρ της στο 35-30 ενώ από την άλλη, τα «ελάφια» πέφτουν στο 41-23.

Λέικερς – Μπακς: Το ματς

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού φάνηκε πως ο αγώνας θα είχε χαρακτήρα ντέρμπι. Στο 7:42 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ο Μπρουκ Λόπεζ έκανε το 12-8 για τα «ελάφια», ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν και στο 6:45 έφεραν το ματς και πάλι στα ίσα, με το σκορ στο 14-14. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά (21-16, 4:15) και παρέμειναν γύρω στο +5 μέχρι το τέλος του δωδεκαλέπτου που έληξε 30-24.

Οι Λέικερς μπήκαν ξανά στο παρκέ φανερά βελτιωμένοι και πήραν μάλιστα τα ηνία στο προβάδισμα με τον Ράσελ στο 9:42 (35-33). Στα μισά της δεύτερης περιόδου μάλιστα απέκτησαν και απόσταση με τον Ρέντις να κάνει στο 6:21 το 51-43. Οι Μπακς όμως διατηρήθηκαν σε κοντινή απόσταση και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 67-63.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασιστικά και έφτασαν τη διαφορά σε απόσταση «αναπνοής» (73-72, 9:49). Οι Λέικερς κράτησαν το πάνω χέρι στον ρυθμό της αναμέτρησης αλλά από τα μισά και ύστερα της περιόδου οι Μπακς άρχισαν πάλι να «ροκανίζουν» τη διαφορά. Ο Αντετοκούνμπο στο 3:55 έφερε τα «ελάφια» στο -3 (86-83) με την περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά με το σκορ στο 96-90.

Η ομάδα από το Μιλγουόκι είχε εκ νέου την ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν στο 10:26 το σκορ ήταν στο 97-94 αλλά για μία ακόμη φορά, αυτή η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη. Στο 8:15 η απόσταση έφτασε σε διαφορά ενός μόλις πόντου (100-99), με τους γηπεδούχους όμως να δείχνουν ξανά ψυχραιμία και να διατηρούνται μπροστά. Τελικά ο Λίλαρντ ήταν εκείνος όπου στο 7:16 έκανε το 103-103 και έφερε την ισοπαλία στο ματς μετά από πολύ ώρα. Μετά από δύο εύστοχες βολές, οι Μπακς έφτασαν ξανά στο -1 (110-109, 4:04), με το παιχνίδι να έχει μπει πλέον στην τελική ευθεία της κανονικής διάρκειας. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο 2:53 έδωσε μετά από ώρα το προβάδισμα στην ομάδα του (111-110) με τους Λέικερς να απαντούν άμεσα αλλά τον Greek Freak να κάνει και αυτός το ίδιο για το 114-112. Ο Λίλαρντ βρήκε και αυτός στόχο αυξάνοντας την απόσταση στο +6!

Το τελευταίο λεπτό άρχισε με τη διαφορά ανάμεσα στους δύο να είναι σε απόσταση ενός καλαθιού. Ο Αντετοκούνμπο στο 0:49 έκανε το 122-118 ενώ ο Ράσελ 10 δευτερόλεπτα αργότερα, με καλάθι και φάουλ μείωσε στο 122-121. Ύστερα από το time out, ο Ράσελ στα τελευταία 6 δευτερόλεπτα έδωσε το προβάδισμα στους Λέικερς με 123-122, με τους παίκτες να επιστρέφουν στους πάγκους με νέα διακοπή. Το σουτ του Λίλαρντ μπλοκαρίστηκε από τον Ντινγουίμπι και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη στο απόλυτο «θρίλερ»

Η εμφάνιση του Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε μία ακόμη αρχηγική εμφάνιση για τους Μιλγουόκι Μπακς. Σε συνολικά 38:41 λεπτά εντός παρκέ, ο Greek Freak σημείωσε 34 πόντους (13/20 δίποντα, 5/7 βολές, 1/3 τρίποντα) ενώ παράλληλα μάζεψε 14 ριμπάουντ και μοίρασε 12 ασίστ.