Σπερς - Ρόκετς 109-106: «Σερίφηδες» στη μάχη του Τέξας (vid)

Οι Σπερς ήταν οι νικητές της «μάχης» του Τέξας, επικρατώντας εντός έδρας των Ρόκετς με σκορ 109-106.

Οι Σπερς επικράτησαν στο Σαν Αντόνιο επί των «αιώνιων αντιπάλων» τους, Χιούστον Ρόκετς με σκορ 109-106, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε επί της ουσίας στο πρώτο ημίχρονο και στο άστοχο σουτ του Γκριν στην «εκπνοή».

Στα πρώτα δύο δωδεκάλεπτα η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς περιόρισε τις «ρουκέτες» στους μόλις 41 πόντους, με το Χιούστον να σκοράρει στη δεύτερη περίοδο μόλις 10 πόντους!

Στη συνέχεια η Σπερς υπερασπίστηκαν τις υπέρ τους διαφορές, αν και κινδύνεψαν να χάσουν στο τέλος, καθώς ο Τζέιλεν Γκριν στην «εκπνοή» εκτέλεσε για τρεις με το σκορ στο 109-106, αλλά αστόχησε.

Ο Γουεμπανιαμά ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης τελειώνοντας τον αγώνα με 29 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κοψίματα, με τον Κρις Πολ από πλευράς του να μοιράζει εννέα ασίστ, «πιστός» στον ρόλο του δημιουργού.

Για τους Ρόκετς, ο Γκριν είχε 29 πόντους, ο Φρεντ ΒανΒλίτ 18 πόντους και ο Ντίλον Μπρουκς 16 πόντους, ενώ ο Αλπερέν Σενγκούν έμεινε στους 6 πόντους με 2/8 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-31, 62-41, 87-69, 109-106