Γερμανία - Ιαπωνία 97-77: Άνετα η παγκόσμια πρωταθλήτρια στην πρεμιέρα με τετράδα-φωτιά (vid)

Νίκος Καρφής
theis

Η Γερμανία με πρώτο σκόρερ τον Φραντζ Βάγκνερ, επικράτησε με 97-77 της Ιαπωνίας και ξεκίνησε με ροζ φύλλο αγώνα τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024. Δεν έχασε σουτ ο Τάις.

Δεν είχε πρόβλημα να ξεκινήσει με το δεξί η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024. Η παρέα του Σρέντερ κατάφερε να επικρατήσει με 9-77 της Ιαπωνίας χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο του ματς.

Πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο

Οι Ιάπωνες προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Χόκινσον να γράφει το 47-40, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Ο Ομπστ έκανε το 52-42 με τρίποντο, ενώ ο Χατσιμούρα απάντησε για το 52-44 διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Χατσιμούρα μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο τρίποντα, έγραψε το 62-55. Οι Γερμανοί πάτησαν το γκάζι και έκανε το 72-59 με τον Βάιλερ Μπαμπ ελέγχοντας το παιχνίδι. Το τρίποντο του Γουάιλερ Μπαμπ έκανε το 83-64 στο 33'. Ο Βάγκνερ έγραψε το 86-70 στο 35'. Το ματς δεν γινόταν να γυρίσει και η Γερμανία έφτασε σε εύκολη επικράτηση.

Για τους νικητές ο Φραντζ Βάγκνερ είχε 22 πόντους, ο Σρέντερ μέτρησε 13 πόντους με 12 ασίστ, ενώ ο Μόριτζ Βάγκνερ είχε 15 πόντους. Άχαστος ήταν ο Ντάνιελ Τάις με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7/7 σουτ

Από την πλευρά των Ασιατών ο Χατσιμούρα τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ , ενώ ο Γιούτα Γουατανάμπε τελείωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους. Double double o Xόκινσον με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Μαζί στον όμιλο βρίσκονται Γαλλία και Βραζιλία που παίζουν στις 18:15.