Ολυμπιακοί Αγώνες 2024, Γαλλία - Βραζιλία 78-66: Με υπογραφή Γουεμπανιαμά και Μπατούμ (vids)

Η Βραζιλία μπορεί να έβαλε δύσκολα στη Γαλλία ωστόσο οι «τρικολόρ» κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στη πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων με 78-66 και να ξεκινήσουν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση. Καλύτεροι οι Γουεμπανιαμά (19π., 9ριμπ., 4κλ., 3ταπ.) και Μπατούμ (19π., 5ριμπ., 2ασ.)

Η Γαλλία προβληματίστηκε απέναντι στη Βραζιλία ωστόσο δεν άφησε τη «σελεσάο» να κάνει τη μεγάλη έκπληξη μέσα στο κατάμεστο «Pierre Mauroy» της Λιλ.

Αν και οι «φιλοξενούμενοι» είχαν προηγηθεί και με 10 πόντους στις αρχές της 2ης περιόδου έχοντας... ξαφνιάσει τους «τρικολόρ» στη συνέχεια η ομάδα του Βενσάν Κολέ πήρε τον έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκε με +13 πόντους ενώ δεν... πανικοβλήθηκε όταν η Βραζιλία προσπάθησε να επιστρέψει και πάλι στο ματς μειώνοντας στους 4 πόντους (62-58) τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος. Κάπως έτσι η Γαλλία ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στους Ολυμπιακούς Αγώνες έχοντας ως κορυφαίο τον Βίκτορ Γουεμπανιαμά.

Ο σταρ των Σαν Αντόνιο Σπερς αγωνίστηκε είχε «πληθωρική» εμφάνιση με 19 πόντους (6/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/7 βολές) 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ , 4 κλεψίματα και 3 τάπες. Εξαιρετική και η παρουσία του Νικολά Μπατούμ ο οποίος είχε από τη πλευρά του άλλους 19 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Ματίας Λεσόρ του Παναθηναϊκού AKTOR αγωνίστηκε 12:04 λεπτά και είχε 4 πόντους με 1/2 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Το ματς: Γαλλία – Βραζιλία

Η Βραζιλία θέλησε να κάνει την έκπληξη στο ξεκίνημα του αγώνα και άρχισε να ελέγχει το ματς και να κρατάει σταθερά τα ηνία του σκορ. Τα δύο γρήγορα τρίποντα του Μέιντλ ήταν καθοριστικά για να πάρει το μομέντουμ (5-12 στο 5'), την ώρα που οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα από την άμυνα του Άτσο Πέτροβιτς. Γουεμπανιαμά και Γκομπέρ δεν έβρισκαν λύσεις, με την «σελεσάο» να φτάνει στο +9 (10-19) λίγο πριν από το τέλος της α' περιόδου (15-23) όπου είχε 5/9 δίποντα και 3/4 τρίποντα, ενώ οι Γάλλοι 4/12 εντός παιδιάς και μόλις 3 ασίστ για 6 λάθη.

Στη συνέχεια ωστόσο τα πράγματα άλλαξαν. Αρχικά οι «τρικολόρ» διόρθωσαν σημαντικά τις αμυντικές τους αδυναμίες, σταμάτησαν να δίνουν εύκολα σουτ στη Βραζιλία και άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά. Μετά το +10 (15-25) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ των Βραζιλιάνων, η ομάδα του Βενσάν Κολέ πλησίασε στον πόντο (26-27) με επιμέρους 11-2 ενώ έκλεισε το ημίχρονο έχοντας και το προβάδισμα με 39-26.

Ένα διάστημα όπου ο Γουεμπανιαμά πήρε... μπροστά (14π. 5/6δίπ., 1/3τρ., 1/4β., 5ριμπ.), οι Φουρνιέ (7π.), Μπατούμ (7π.) τον ακολουθούσαν και ταυτόχρονα η Γαλλία είχε περιορίσει τους αντιπάλους τους σε 13 πόντους στο β' δεκάλεπτο με 6/16 σουτ και 6 λάθη. Απόρροια της εξαιρετικής της άμυνας ενώ την ίδια ώρα είχε βελτιώσει τα ποσοστά της έχοντας 8/11 σουτ και 12/23 στο σύνολο στο πρώτο μισό του αγώνα.

Η αμυντικές επιδόσεις των Γάλλων ήταν ακόμα καλύτερες μετά την έναρξη της γ' περιόδου! Με επιμέρους 15-5 οι «τρικολόρ» βρέθηκαν να προηγούνται για πρώτη φορά με +13 (54-41) στο 29'. Ουσιαστικά είχαν αλλάξει άρδην την εικόνα της αναμέτρησης έχοντας πραγματοποιήσει συνολικά ένα επιμέρους σκορ 39-16 (!) από τη στιγμή που είχαν βρεθεί να «κυνηγούν» στο -10. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 3ο δεκάλεπτο η Βραζιλία είχε μόλις 3/16 εντός παιδιάς (!!) το οποίο έκλεισε με τη Γαλλία στο +12 (57-45).

Η Βραζιλία ωστόσο δεν παρέδωσε τα όπλα και προσπάθησε να κυνηγήσει τις (όποιες) πιθανότητές της. Κατάφερε να μειώσει έως και στους τέσσερις πόντους (62-58 στο 34') έχοντας πραγματοποιήσει σερί 8-0 από το 62-50 του 32'. Όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και δη με δικό τους σερί 7-0 για το +11 (69-58) στο 36'. Έκτοτε δεν υπήρξε άλλος γυρισμός για τη «σελεσάο» με τους Γουεμπανιαμά και Μπατούμ να «καθαρίζουν» μία και καλή με την υπόθεση της νίκης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι αμυντικές επιδόσεις της Γαλλίας στην 2η και στην 3η περίοδο ήταν εκείνες που έκαναν και τη διαφορά για την τελική επικράτηση των γηπεδούχων. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε αυτό το διάστημα η Βραζιλία πέτυχε συνολικά 22 πόντους (σ.σ. 13 πόντους στο β' δεκάλεπτο και άλλους 9 πόντους στο γ' δεκάλεπτο).

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Βίκτορ Γουεμπανιαμά ήταν ο παίκτης που έδωσε το έναυσμα για το ξέσπασμα των Γάλλων από το 10' έως και το 30' έχοντας συνολικά 19 πόντους με 6/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ , 4 κλεψίματα και 3 τάπες.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Νικολά Μπατούμ είχε τις «απαντήσεις» στην προσπάθεια που έκανε η Βραζιλία για το come back τελειώνοντας το παιχνίδι με 19 πόντους (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Εκτός κλίματος αγώνα ο Μπρούνο Καμπόκλο (0/3 σουτ) μετά τα γρήγορα τέσσερα φάουλ που χρεώθηκε.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Λέο Μέιντλ ήταν ο καλύτερος για τη Βραζιλία έχοντας 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη. Καλή εμφάνιση και ο Φελίτσιο (14π., 6ριμπ.)

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το υψηλό ποσοστό της Γαλλίας στα δίποντα με 67% (18/27) όπως επίσης και τα πολλά λάθη των δύο ομάδων, με τη Γαλλία να έχει 19 και τη Βραζιλία 20!

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Γαλλία θα αντιμετωπίσει την Ιαπωνία (30/7, 18:15) ενώ η Βραζιλία την Γερμανία (30/7, 22:00) για την 2η αγωνιστική των Ολυμπιακών Αγώνων.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 39-36, 57-45, 78-66.