Καναδάς - Αυστραλία 93-83: Νίκη πρόκρισης και... οξυγόνου στην Ελλάδα (vid)

Ο Καναδάς πήρε τη νίκη απέναντι στην Αυστραλία, καθάρισε την πρόκριση στην οκτάδα, ενώ κράτησε ζωντανή την Ελλάδα στην υπόθεση πρόκρισης.

Ο Καναδάς παρέμεινε αήττητος στο τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων 2024, πήρε την πρόκριση για τα προημιιτελικά μετά τη νίκη απέναντι στην Αυστραλία (83-73) και έδωσε ελπίδες πρόκρισης στην Ελλάδα.

Οι Καναδοί επικράτησαν χάρη σε ένα απίθανο τρίτο δεκάλεπτο (έκαναν επί μέρους 21-7 και έφεραν... τούμπα το ματς). Στηρίχθηκαν στην τριάδα Ντίλον Μπρουκς (16π.), Σέι ΑΛεξάντερ Γκίλτζιους (16π.) και Αρ Τζέι Μπάρετ (24π.), ενώ οι Αυστραλοί, όσο περνούσε η ώρα, δεν είχαν λύσεις.

Καναδάς - Αυστραλία: Το ματς

Τρομερός ρυθμός, μεγάλο σκορ και... χαλαρές άμυνες, είχε το πρώτο ημίχρονο. Και την Αυστραλία να έχει το προβάδισμα με 49-45. Είναι ενδεικτικό ότι οι «Μπούμερς» προηγήθηκαν μέχρι πέντε πόντους (8-13 και 25-31), ενώ ο Καναδάς, με τον Γκίλτζιους - Αλεξάντερ να έχει δύο φάουλ στα δύο πρώτα λεπτά του ματς, να αποκτά προβάδισμα μέχρι δύο πόντους.

Οι Αυστραλοί είδαν τον Τζος Γκίντεϊ να έχει 13 πόντους και 3 ασίστ, ενώ ο Τζοκ Λάντείλ παρέμεινε σταθερή λύση στη ρακέτα (7π., 8 ριμπ.).

Ο Καναδάς ξεκίνησε πιο δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο και τα τρίποντα των Μπάρετ και Ντορτ να φέρνουν την ομάδα του Φερνάντεθ με διαφορά 4 πόντων (58-54). Και το... ξέσπασμα συνεχίστηκε, με τους Καναδούς να τρέχουν επί μέρους 21-7 στην 3η και να ξεφεύγουν με διαφορά 10 πόντων (66-56).

Ένα αυστραλιανό σερί (6-0) μείωσε την ψαλίδα, αλλά ο Καναδάς διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα, χάρη στην τριάδα των Γκίλτζιους Αλεξάντερ (14π.), Αρ Τζέι Μπάρετ (16π.) και Ντίλον Μπρουκς (11π.).

Το -10 των Καναδών... σβήστηκε σύντομα, μολονότι ο Γκίλτζιους Αλεξάντερ είχε βρει ρυθμό. Ο Έξουμ έδωσε λύσεις και το ματς ήταν στο καλάθι στο ξεκίνημα της 4ης (74-72).

Ωστόσο, ο Καναδάς είχε τις λύσεις, χάρη στην άμυνά του. Και με ένα τρίποντο του Μπάρετ έφερε ξανά στους 9 (83-72). Και ακόμα ένα μακρινό σουτ του Γκίλτζιους Αλεξάντερ έφερε τη διαφορά πάνω από τους δέκα (83-72).

Και ο Καναδάς κρατήθηκε μέχρι το φινάλε, κάνοντας το 2-0 στον όμιλο, αφήνοντας την Αυστραλία να διεκδικήσει την πρόκρισή της στο τρίτο ματς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο τρομερό 3ο δεκάλεπτο του Καναδά που έφερε... τούμπα το ματς και στο ξέσπασμα των Καναδών με το σκορ στο 76-72 (με επί μέρους 11-4 διαμορφώθηκε σε 87-78).

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Αρ Τζέι Μπάρετ είχε 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Άστοχος ο Πάτι Μιλς με 2/10 σουτ και 8 πόντους.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΉ ΤΟΥ: Ο Τζος Γκίντεϊ σημείωσε 19 πόντους (τους 13 στο πρώτο ημίχρονο), ενώ είχε 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Σέι Αλεξάντερ Γκίλτζιους τελείωσε το ματς με 16 πόντους, όσους και ο Ντίλον Μπρουκς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: O Καναδάς πήρε 28 πόντους από τα λάθη των Αυστραλών.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Αυστραλία αντιμετωπίζει την Ελλάδα (2/8, 14:30), ενώ ο Καναδάς την Ισπανία (2/8, 18:15).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-28, 45-49, 72-70, 93-83.