Ολυμπιακοί Αγώνες, Αυστραλία - Ελλάδα: Απίθανο 2ο δεκάλεπτο της Εθνικής (vid)

Ο Ντίνος Μήτογλου.

Η Ελλάδα έκανε ένα απίθανο δεύτερο δεκάλεπτο απέναντι στην Αυστραλία, επικρατώντας με επί μέρους +16!

Η Ελλάδα έβαλε τις βάσεις για μία μεγάλη νίκη απέναντι στην Αυστραλία, για το τουρνουά μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες, στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Το ισορροπημένο 25-24 υπέρ της Ελλάδας μετά το 1ο δεκάλεπτο, ακολούθησε η... καταιγίδα της Εθνικής! Σημείωσε 28 πόντους σε ένα δεκάλεπτο, τους περισσότερους ανοίγοντας το ρυθμό της αναμέτρησης.

Ενώ την ίδια στιγμή «έσφιξε» την άμυνα της επιτρέποντας μόλις 12 πόντους παθητικό. Και κάπως έτσι, το... χάσμα ανάμεσα στις δύο ομάδες, μετά από 20 λεπτά, έφτασε στο +17.