Ολυμπιακοί Αγώνες, Καναδάς - Ισπανία 88-85: Πρώτος και καλύτερος, τέταρτη και αποκλεισμένη

Ο Καναδάς πήρε τη νίκη απέναντι στην Ισπανία (88-85) τερμάτισε στην 1η θέση του ομίλου της Εθνικής και απέκλεισε από τη συνέχεια του τουρνουά την Ισπανία.

Ο Καναδάς πήρε την πρόκριση και την 1η θέση στο Γκρουπ 1 του τουρνουά μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Με το τελικό 88-85 να σημαίνει ότι η Ισπανία, η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία, μένει εκτός της συνέχειας.

Οι Ισπανοί επέστρεψαν δύο φορές από διψήφιες διαφορές, αλλά στο τέλος οι Καναδοί είχαν το μεγάλο σουτ του Αρ Τζέι Μπάρετ και την ψυχραιμία του Σέι Γκίλτζιους Αλεξάντερ.

Καναδάς - Ισπανία: Το ματς

Όταν ο Καναδάς πάτησε... γκάζι, μέσα από την άμυνά του, η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, έγινε φανερή. Από το 30-28, οι Καναδοί έκαναν επί μέρους σκορ 29-10 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και αγκάλιασαν την 1η θέση του ομίλου.

Ρόλο σε αυτό έπαιξε η παρουσία του ηγέτη των Καναδών, Σέι Γκίλτζιους Αλεξάντερ (13π.), ενώ σταθερά καλός ήταν ο Ντίλον Μπρουκς (9π., 1/1 τρίποντο).

Στην 3η περίοδο και ενώ η διαφορά ανέβηκε στους 14 (56-42), η Ισπανία επιχείρησε να μη ρίξει από νωρίς... λευκή πετσέτα. Με επί μέρους 11-3, έριξαν τη διαφορά, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει στους Καναδούς στο +8 (64-56).

Στην 4η περίοδο, ο Ντάριο Μπριθουέλα έμοιαζε να παίζει εντελώς μόνος απέναντι στον Καναδά. Μέτρησε 9 σερί πόντους και η Ισπανία κατάφερε να μειώσει σε 68-65.

Ο Καναδάς δε σάστισε. Απάντησε με επί μέρους 8-2 και πήρε ξανά διαφορά, ενώ το ματς έμπαινε στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Μπριθουέλα συνέχισε το ρεσιτάλ του (15π.) και η Ισπανία πήγε ξανά το ματς στο +4 (80-76).

Μία βολή του Αμπρίνες έκανε το σκορ 82-80, 50 δεύτερα πριν το τέλος. Αλλά ο Μπάρετ με τρίποντο από τη γωνία έφερε τον Καναδά στο +5. Ο Πραντίγια μείωσε σε 85-82, όμως ο Γκίλτζιους Αλεξάντερ πήρε το φάουλ και πήγε στις βολές: 1/2 βολές και 86-82.

Ο Γιουλ με τη δεύτερη προσπάθεια μείωσε στον πόντο (86-85) και ενώ το ρολόι έδειχνε μόλις 3.1 δεύτερα για το φινάλε. Το φάουλ έγινε άμεσα πάνω στον Γκίλτζιους Αλεξάντερ, ο οποίος με 2/2 έκανε το 88-85. Το σουτ... προσευχή που έκανε ο Γιουλ από το κέντρο δεν βρήκε στόχο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο μεγάλο τρίποντο του Μπάρετ για το 85-80 και στην ψυχραιμία του Γκίλτζιους Αλεξάντερ από τη γραμμή των βολών.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σέι Γκίλτζιους Αλεξάντερ είχε 20 πόντους σε 27:18.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Λορέντζο Μπράουν είχε 2/9 σουτ (4π.) και 5 λάθη (αλλά και 4 ασίστ) σε ένα τόσο κομβικό ματς.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΉ ΤΟΥ: Ο Ντάριο Μπριθουέλα έπαιζε μόνος στο 2ο ημίχρονο, τελείωσε με 17 πόντους.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Νέμπχαρντ έκανε το καλύτερο ματς στο τουρνουά (18π.), κομβικός ξανά ο Μπάρετ με 16 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Μόλις 29 ριμπάουντ για τον Καναδά, έναντι 40 της Ισπανίας.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Καναδάς περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στα προημιτελικά, η Ισπανία αποκλείστηκε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 49-38, 64-56, 88-85