Ολυμπιακοί Αγώνες, Γαλλία - Γερμανία 71-85: «Υπερηχητική» με Σρέντερ-Βάγκνερ και περιμένει Ελλάδα αν περάσει

Νίκος Καρφής
Ο Βάγκνερ

Η ασταμάτητη Γερμανία των απίθανων Σρέντερ-Φραντς Βάγκνερ υπέταξε τη Γαλλία με 85-71, πήρε την πρωτιά στον όμιλο και θα είναι η αντίπαλος της Εθνικής μας (αν η Ελλάδα περάσει ως καλύτερη τρίτη).

Γνωστός έγινε ο αντίπαλος που θα έχει η Εθνική μας στα προημιτελικά αν περάσει ως καλύτερη τρίτη. Η Γερμανία επικράτησε (85-71) της Γαλλίας με όμορφο μπάσκετ και τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου. Η ομάδα του Χέρμπερτ είχε αποκλείσει την Ελλάδα στα προημιτελικά του Eurobasket του 2022.

Για τους νικητές ο Φραντζ Βάγκνερ είχε 26 πόντους και ο Σρέντερ σταμάτησε στους 26 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ . Από την άλλη πλευρά ο Φουρνιέ είχε 10 πόντους και ο Γουεμπανιάμα 14 με 12 ριμπάουντ. Ο Λεσόρ είχε 5 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 15 λεπτά.

Γαλλία - Γερμανία: Το ματς

Kαμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο ξεκίνημα με τον Φραντζ Βάγκνερ να καρφώνει εντυπωσιακά και να μειώνει σε 12-11 στα μέσα της πρώτης περιόδου. O Σρέντερ έκανε το 16-18 για τους Γερμανούς. Γιαμπουσέλε έγραψε το 18-21, ενώ ο Μπονγκά απάντησε για το 18-24.

Οι Γερμανοί συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και έκαναν το 21-32 χάρη στον Φραντζ Βάγκνερ. Ο Σρέντερ έκανε το 23-37 τρία λεπτά πριν το ημίχρονο αναγκάζοντας τον Κολέ να καλέσει timeout. Η ομάδα του Χέρμπερτ ήταν ασταμάτητοι και ο Φραντζ Βάγκνερ έγραψε το 25-42.

Ο Λεσόρ έδωσε λύσεις στη Γαλλία στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και μετά από επιθετικό ριμπάουντ και ασίστ, ο Στραζέλ μείωσε σε 33-50. Η Γαλλία πάλευε να πλησιάσει και να ρίξει τη διαφορά, αλλά ο Σρέντερ έκανε το 38-59. Ο Βάγκνερ με το κάρφωμα του τουρνουά έδωσε αέρα στη Γερμανία, η οποία έκανε το 46-69 στο 30'.

Ο Κορντινιέ έδωσε σπίθα στους τρικολόρ και με σερί καρφώματα μείωσε σε 55-69 στο 33'. Ο Μπονγκά με τρίποντο για το 57-72 απάντησε στους Γάλλους, πέντε λεπτά για το τέλος. Το ματς δεν γινόταν να γυρίσει και η Γερμανία τερμάτισε 3η και θα παίξει με την Ελλάδα, αν η Εθνική μας τελικά περάσει ως καλύτερη τρίτη.

Ο όμιλος

1. Γερμανία 3-0

2. Γαλλία 2-1

3. Βραζιλία 1-2

4. Ιαπωνία 0-3

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 27-48, 46-69, 71-85

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με στο ημίχρονο και στη συνέχεια έλεγξαν απόλυτα το ματς. Έκαναν εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους 9-24. Οι Γάλλοι δεν βρήκαν τρόπο να περιορίσουν Σρέντερ και Βάγκνερ.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Φραντζ Βάγκνερ είχε 26 πόντους και ήταν ο κορυφαίος του ματς μαζί με τον Σρέντερ που είχε 26 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Γκομπέρ έμεινε χαμηλά στο σκοράρισμα με 4 πόντους και είχε μόλις 1 ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΉ ΤΟΥ: Από την Γαλλία ο Γουεμπανιάμα είχε 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τάις ήταν πολύ... πίσω από τους δύο σταρ, αλλά έκανε μεστό ματς με 7 πόντους και ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Γερμανία είχε μόλις 29/61 σουτ, αλλά νίκησε πολύ άνετα.